ტრენინგი მოქალაქეობის არმქონე პირთა საკითხებზე
2019 წლის 10-11 სექტემბერს სახალხო დამცველის აპარატის, სახელმწიფო უწყებებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისთვის გაიმართა ტრენინგი, რომელზეც მოქალაქეობის არმქონეობის ევროპული ქსელის პოლიტიკისა და კვლევის განყოფილების ხელმძღვანელმა ნინა მურრეიმ მოქალაქეობის არმქონეობის საფუძვლებზე, პრევენციისა და შემცირების შესახებ ევროპულ სტანდარტებსა და საკანონმდებლო ჩარჩოზე, ასევე, სტატუსის დადგენის პროცედურის მნიშვნელობასა და ევროპული ქვეყნების საუკეთესო გამოცდილებაზე ისაუბრა.
ღონისძიებაზე განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილეს მოქალაქეობის არმქონე პირთა უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესების კუთხით სახალხო დამცველის აპარატის როლსა და შემუშავებულ რეკომენდაციებზე; ხაზი გაუსვეს შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების საქმიანობას სტატუსის დადგენის, სახელმწიფო სერვისებით სარგებლობისა და ინტეგრაციის პროცესში ჩართულობის ხელშეწყობისათვის. სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ სახელმწიფოს ხედვა და ეროვნული სამოქმედო გეგმა წარმოადგინა. გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესმა კომისარიატის წარმომადგენელმა 10 წლიანი გლობალური კამპანიის #მემივეკუთვნები სიახლეებზე ისაუბრა; ინოვაციებისა და განვითარების ცენტრმა ყურადღება გაამახვილა მოქალაქეობის არმქონე პირთა იდენტიფიკაციის პროცესში არსებულ გამოწვევებზე და ტრენინგის მონაწილეებს მიაწოდა ინფორმაცია კონკრეტული საქმეების შესწავლისას წარმოქმნილი პრობლმების შესახებ.
ტრენინგის ბოლოს გამართულ დისკუსიაზე მოქალაქეობის არმქონე პირთა დაცვისა და სოციალურ-ეკონომიკური უფლებების გაუმჯობესებასა და ხელმისაწვდომობაზე იმსჯელეს.
ღონისძიება ჩატარდა სამხრეთ კავკასიაში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის წარმომადგენლობის ფინანსური მხარდაჭერით, „სახალხო დამცველის აპარატის მხარდაჭერა პროექტის ბენეფიციართა მდგომარეობის შესწავლაში“ პროექტის ფარგლებში.

Training on Issues relating to Stateless Persons
On 10-11 September 2019, training was held for representatives of the Public Defender’s Office, state agencies and NGOs, where Nina Murray, Head of Policy and Research at European Network on Statelessness, spoke about the basics of statelessness, European standards and framework of prevention and reduction, importance of procedures for determining the status and the best practices of European countries.
Special attention was paid to the role and recommendations of the Public Defender's Office for the improvement of the rights situation of stateless persons, as well as the activities of relevant state agencies, NGOs and international organizations to promote determination of the status, use of public services and engagement in the integration process. The Public Service Development Agency presented the vision and national action plan of the state. A representative of the UN High Commissioner for Refugees spoke about the new developments relating to the 10-year-old #IBELONG global campaign. The Center for Innovations and Development focused on the challenges relating to the identification of stateless persons and provided training participants with information about the problems encountered during the examination of specific cases.
At the end of the training, discussion was held about the protection of stateless persons and improvement of and access to socio-economic rights.
The event was organized with the financial support of the UNHCRRegional Representative in theSouth Caucasus within the framework of a project called “Support to the Public Defender's Office in Studying the Situation of Project Beneficiaries”.