ტოლერანტობის საერთაშორისო დღე - 2019
2019 წლის 9 დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გამართა, რომელსაც სახელმწიფო უწყებების, დიპლომატიური მისიების, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების, მედიის, რელიგიათა და ეთნიკურ უმცირესობათა საბჭოების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
ღონისძიების გახსნაზე სიტყვით გამოვიდნენ საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია და აშშ-ს განვითარების სააგენტოს (USAID) საქართველოს მისიის ხელმძღვანელი პიტერ ვიბლერი. სახალხო დამცველმა შეაფასა ქვეყანაში არსებული ტოლერანტული გარემო და გამოკვეთილი ტენდენციები. ისაუბრა რელიგიური და ეროვნული უმცირესობების უფლებრივ მდგომარეობაზე, გამოწვევებზე და მათი გადაჭრის გზებზე. მოკლედ მიმოიხილა ამ მიმართულებით სახალხო დამცველის აპარატის საქმიანობა და პრიორიტეტები.
ტრადიციულად, ტოლერანტობის საერთაშორისო დღეს, სახალხო დამცველთან არსებულმა ეთნიკურ უმცირესობათა და რელიგიათა საბჭოებმა გამოავლინეს და საპატიო სიგელებითა და პრიზებით დააჯილდოვეს ის პიროვნებები, ორგანიზაციები და მედია საშუალებები, რომლებმაც საქართველოში ტოლერანტობის კულტურის განვითარებაში თვალსაჩინო წვლილი შეიტანეს.
ეროვნულ უმცირესობათა საბჭომ 2019 წელს ტოლერანტობის ქომაგად „მედია საშუალება ან პროექტის“ ნომინაციაში გამოავლინა საზოგადოებრივი მაუწყებლის პროექტი „მრავალფეროვანი საქართველო“. ნომინაციაში „პიროვნება“ გაიმარჯვა გარდაბნელმა მასწავლებელმა ჰამიდ სადიგოვმა, რომელმაც საკუთარი პოზიცია გამოხატა იძულებით ქორწინებასთან დაკავშირებით, რამაც მის თემში ნეგატიური რეაქცია გამოიწვია, ფართო საზოგადოება კი მის მიმართ სოლიდარულია. ნომინაციაში „საჯარო მოხელე“ - საკრებულოს საქმიანობის ფარგლებში ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების მხარდაჭერისთვის, თბილისის საკრებულოს თავჯდომარე გიორგი ტყემალაძე დაჯილდოვდა. ასევე, სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესში მნიშვნელოვანი დამსახურებისა და განსაკუთრებით ქურთული და ეზიდი თემის ფართოდ წარმოჩენის ხელშეწყობისთვის ტოლერანტობის ქომაგად ერთხმად დაასახელეს სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს ყოფილი წევრი, აწ გარდაცვლილი საზოგადო მოღვაწე, ჟურნალისტი, ლიტერატორი და პედაგოგი ქერიმ ანყოსი.
რელიგიათა საბჭოს მიერ 2019 წლის ტოლერანტობის ქომაგებად დასახელდნენ: ნომინაციაში პიროვნება - საქართველოში რელიგიური მრავალფეროვნების მკვლევარი მანანა ქუთათელაძე; ნომინაციაში „ორგანიზაცია“ - საქართველოს ქრისტიან-სტუდენტთა კავშირი, რომელიც წლებია ხელს უწყობს კონფესიათა შორის დიალოგს და ამ მიმართულებით არაერთი საგანმანათლებლო პროექტი აქვს განხორციელებული და საჯარო მოხელე - პარლამენტის წევრი ელენე ხოშტარია, რომელმაც მიმდინარე წელს მნიშვნელოვანი როლი შეასრულა რელიგიური უმცირესობების პოზიციების დაცვაში, საქართველოს პარლამენტში.
ღონისძიება ორგანიზებულია სახალხო დამცველთან არსებული ტოლერანტობის ცენტრის მიერ,საქართველოს გაეროს ასოციაციის „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერების და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის“ (PITA) ფარგლებში, რომელსაც აშშ–ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტო აფინანსებს.
ტოლერანტობის საერთაშორისო დღე ყოველწლიურად აღინიშნება, როგორც კულტურებსა და ცივილიზაციებს შორის პატივისცემის, დიალოგისა და თანამშრომლობის აუცილებლობის შეხსენება. ტოლერანტობის დღის აღნიშვნა 1996 წელს გაეროს გენერალური ასამბლეის ინიციატივით დაიწყო. 1995 წლის 16 ნოემბერს იუნესკომ ტოლერანტობის პრინციპების შესახებ დეკლარაცია მიიღო.

International Day for Tolerance - 2019
On 9 December 2019, the Public Defender of Georgia held an event dedicated to the International Day for Tolerance, which was attended by representatives of state agencies, diplomatic missions, international and non-governmental organizations, media, religious and ethnic minorities.
Opening speeches were delivered at the event by Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, and Peter Wiebler, Mission DirectorofUSAID/Georgia. The Public Defender assessed the tolerant environment of the country and spoke about the identified trends. She talked about the rights situation of religious and national minorities, challenges faced by them and solutions. She briefly reviewed the activities and priorities of the Public Defender's Office in this direction.
The Councils of Ethnic Minorities and Religions of the Public Defender's Office traditionally identified and awarded the individuals, organizations and media outlets, which have made significant contributions to the development of a culture of tolerance in Georgia. They were awarded prizes and honorary certificates.
The Council of National Minorities nominated the Diverse Georgia project of the Public Broadcaster as an advocate of tolerance in the category of “Media Outlet or Project”. The nomination of “Individual” was won by Hamid Sadigov, a teacher from Gardabani, who expressed his position on forced marriage, which caused a negative reaction in his community, but gained solidarity among the broader public. The category of “Public Servant” was won by Tbilisi City Council Chairperson Giorgi Tkemaladze for supporting ethnic minorities within the framework of the City Council activities. Kerim Ankosi, late public figure, journalist, literator, teacher and former member of the Public Defender's Council of National Minorities, was unanimously named as an advocate of tolerance for his significant contribution to the process of civic integration and for promoting the Kurdish and Yezidi communities.
The Council of Religions named the following advocates of tolerance: “Individual” - Manana Kutateladze, religious diversity researcher in Georgia; “Organization” - Christian Students' Union of Georgia, which has been promoting dialogue between various confessions for many years and has carried out a number of educational projects in this direction; “Public Servant” - MP Elene Khoshtaria, who played an important role in defending the position of religious minorities in the Parliament of Georgia this year.
The event was organized by the Tolerance Center of the Public Defender of Georgia within the framework of the USAID-funded project of the United Nations Association – “Promoting Integration, Tolerance and Awareness” (PITA).
The International Day for Tolerance is celebrated annually as a reminder of the need for respect, dialogue and cooperation between cultures and civilizations. The Day for Tolerance was initiated by the UN General Assembly in 1996. On 16 November 1995, UNESCO adopted the Declaration of Principles of Tolerance.