შეხვედრა სამოქალაქო განათლების მე-7 კლასის საკონკურსოდ წარსადგენ სახელმძღვანელოთა ავტორებთან
2019 წლის 21 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია სამოქალაქო განათლებისა და ქართული ენის და ლიტერატურის მე-7 კლასის საკონკურსოდ წარსადგენ სახელმძღვანელოთა ავტორებს შეხვდა და ადამიანის უფლების სწავლების ხელშეწყობის მიზნით სახელმძღვანელოთა შექმნის პროცესში თანამშრომლობა შესთავაზა. ასევე ხაზი გაუსვა სახელმძღვანელოში სახალხო დამცველის, როგორც ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული მექანიზმის საქმიანობისა და მანდატის ასახვის მნიშვნელობას.
შეხვედრაზე გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივმა წარმომადგენელმა ლუიზა ვინტონმა მდგრადი განვითარებისთვის გაეროს გლობალური მიზნები წარმოადგინა და ამ მიზნების განხორციელებისთვის ადამიანის უფლებების სწავლების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
განიხილეს სახალხო დამცველის აპარატის მიერ, 2018 წელს საკონკურსოდ წარმოდგენილ სამოქალაქო განათლების სახელმძღვანელოთა მონიტორინგის შედეგად გამოვლენილი ხარვეზები, ადამიანის უფლებების დაცვის მიმართულებით მასწავლებელთა კვალიფიკაციის ამაღლებისათვის განსახორციელებელი ღონისძიებები, სასწავლო ეროვნული გეგმით დადგენილი სტანდარტები. ხაზი გაუსვეს უმცირესობათა და მოწყვლადი ჯგუფების შესახებ ცოდნის გაღრმავების აუცილებლობას.
დისკუსიამ საკმაოდ საინტერესოდ ჩაიარა. სახელმძღვანელოთა ავტორებმა სახალხო დამცველის წარმომადგენლებთან ერთად ისაუბრეს თანამშრომლობის ფორმებზე, სახელმძღვანელოთა მონიტორინგის მექანიზმებზე, სხვადასხვა საგნის მოსწავლისა და მასწავლებლის წიგნებში ადამიანის უფლებათა ასახვის შესახებ სახელმძღვანელო პრინციპების შემუშავების საკითხზე.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს სახალხო დამცველის მოადგილემ გიორგი ბურჯანაძემ და სახალხო დამცველის აპარატის სხვა წარმომადგენლებმა.

Meeting with Authors of 7th-grade Textbooks for Civic Education to be Submitted for Competition
On 21 February 2019, Public Defender Nino Lomjaria met with authors of 7th-grade textbooks of the Georgian language and literature and civic education that are to be submitted for competition. The Public Defender expressed her willingness to cooperate with the authors in creating textbooks for the purpose of promoting human rights education. She also emphasized the importance of reflecting the activities and mandate of the Public Defender, as a national human rights mechanism, in the textbooks.
At the meeting, the Resident Representative of the United Nations Development Programme, Louisa Vinton, introduced the UN Sustainable Development Goals and spoke about the importance of human rights education for the implementation of the Goals.
The deficiencies detected by the Public Defender's Office as a result of monitoring the textbooks of civic education submitted for competition in 2018, the measures to be taken for the improvement of teachers' qualifications in the field of human rights and the standards set out in the national curriculum were discussed at the meeting; in addition, the necessity of deepening knowledge about minority and vulnerable groups was underlined.
The discussion was quite interesting. The authors, together with representatives of the Public Defender, talked about the forms of cooperation, textbook monitoring mechanisms, development of guidelines for reflecting human rights issues in the textbooks of various subjects for teachers and students.
Deputy Public Defender Giorgi Burjanadze and other representatives of the Public Defender's Office participated in the meeting.