სახალხო დამცველის წარმომადგენლების შეხვედრა მარნეულში
2019 წლის 28 ოქტომბერს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის ქვემო ქართლის ოფისის ორგანიზებით, გენდერის საკითხებში სახალხო დამცველის რწმუნებულმა ქვემო ქართლში მარიამ გვიდიანმა და ადამიანის უფლებათა სწავლების დეპარატმენტის წარმომადგენელმა გიორგი კვირიკაშვილმა მარნეულის მუნიციპალიტეტის საჯარო სკოლების პედაგოგებს და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს სახალხო დამცველის აპარატის ადამიანის უფლებათა სწავლების დეპარტამენტის საქმიანობა გააცნეს და სკოლებში სამოქალაქო განათლების სწავლებასთან დაკავშირებულ საჭიროებებზე ისაუბრეს.
შეხვედრაზე განიხილეს სახალხო დამცველის როლი ადამიანის უფლებათა სწავლების პროცესში და სხვადასხვა დისციპლინების მასწავლებელთა აქტიური ჩართულობის მნიშვნელობა, ადამიანის უფლებათა შესახებ მასწავლებელთა გადამზადების ხარვეზები, ეთნიკურად აზერბაიჯანელი პედაგოგებისა და მოსწავლეების წინაშე არსებული გამოწვევები, სასკოლო სახელმძღვანელოებში ადამიანის უფლებების შესახებ ინფორმაციის სიმწირე და ხელმისაწვდომობის სირთულე.
მოსწავლეების საუკეთესო ინტერესების გათვალისწინებით, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი მომავალშიც განაგრძობს ადამიანის უფლებათა სწავლების მიმართულებით არსებული გამოწვევების გამოვლენას და გააგრძელებს თანამშრომლობას შესაბამის უწყებებთან.

Meeting of Public Defender's Representatives in Marneuli
On 28 October 2019, the Public Defender’s Kvemo Kartli Office organized a meeting between Mariam Gvidiani, Public Defender's attorney on gender issues in the Kvemo Kartli region, Giorgi Kvirikashvili, representative of the Human Rights Education Department, Marneuli public school teachers and representatives of local non-governmental organizations. Activities of the Human Rights Education Department of the Public Defender’s Office were introduced and the needs relating to the civic education were discussed at the meeting.
The role of the Public Defender in human rights education and the importance of active involvement of teachers of various disciplines, gaps in training of human rights teachers, challenges faced by ethnic Azerbaijani teachers and students, lack of information about human rights in school textbooks and difficulty of access were underlined at the meeting.
Considering the best interests of students, the Public Defender's Office of Georgia will continue to identify challenges in the field of human rights education and cooperate with relevant agencies.