სახალხო დამცველის მოადგილის ვიზიტი თანასწორობის ორგანოების ევროპულ ქსელში
2019 წლის 23 ოქტომბერს საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილე ეკატერინე სხილაძე და თანასწორობის დეპარტამენტის უფროსი ქეთევან შუბაშვილი ევროპული თანასწორობის ორგანოების ქსელის (Equinet) ყოველწლიურ გენერალურ ასამბლეას დაესწრნენ. ასამბლეაზე ქსელის მიერ 2019 წელს გაწეული საქმიანობა განიხილეს და მომდევნო წლის სამოქმედო გეგმა დაამტკიცეს. ყურადღება ასევე გამახვილდა თანასწორობასთან დაკავშირებულ აქტუალურ საკითხებზე, მათ შორის, ხელოვნურ ინტელექტსა და საჩივრების სტატისტიკის შეგროვებაზე.
მომდევნო დღეს, ქსელის წევრების ჩართულობით, გაიმართა სამუშაო შეხვედრა, რომელიც შეეხებოდა სექსუალური შევიწროების წინააღმდეგ ბრძოლის პროცესში თანასწორობის ორგანოების როლს. შეხვედრა ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ საკითხებზე გაეროს სპეციალურმა მომხსენებელმა დუბროვკა სემიონოვიჩმა გახსნა. შეხვედრაზე ევროპის სახელმწიფოების თანასწორობის ორგანოებმა სექსუალურ შევიწროებასთან დაკავშირებულ საქმეებზე მუშაობის საკუთარი პრაქტიკა წარმოადგინეს.
საქართველოს სახალხო დამცველი, როგორც დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლის მექანიზმი, ევროკავშირის არაწევრი სახელმწიფოს ერთ-ერთი პირველი ინსტიტუტია, რომელიც 2018 წელს ქსელის წევრი გახდა.

On October 23, 2019, Deputy Public Defender of Georgia Ekaterine Skhiladze and Head of the Equality Department Ketevan Shubashvili attended the Annual General Assembly of the European Network of Equality Bodies (Equinet). The performance of the Network in 2019 was discussed and the next year's action plan was approved at the Assembly. Equality-related issues, including artificial intelligence and maintenance of complaints statistics, were also discussed.
A working meeting on the role of equality bodies in the fight against sexual harassment was held with the involvement of members of the Network on October 24. The meeting was opened by the UN Special Rapporteur on Violence Against Women, DubravkaŠimonovic. Representatives of the equality bodies of European countries spoke about their practices of dealing with the cases of sexual harassment.
The Public Defender of Georgia, as a mechanism against discrimination, was one of the first institutions of a non-EU state to join the Network in 2018.