სახალხო დამცველის განცხადება ვეტერანთა საყოფაცხოვრებო სუბსიდიით სარგებლების შესახებ
საქართველოს სახალხო დამცველი მიესალმება საქართველოს პრემიერ-მინისტრის გადაწყვეტილებას - მომზადდეს ცვლილება, რომლის მიხედვითაც საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისთვის, თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისთვის საბრძოლო მოქმედებების მონაწილე, დამატებით 23 000-ზე მეტ ვეტერანს დაენიშნება 22 ლარიანი სუბსიდია, რომელიც ვეტერანთა გარკვეული ჯგუფისთვის შეჩერებული იყო, 2009 წლიდან ამოქმედებული რეგულაციებით.
2015 წლიდან მოყოლებული, საქართველოს სახალხო დამცველი თავის ანგარიშებში აღწერდა კონკრეტულ პრობლემას და გასცემდა რეკომენდაციას შესულიყო ცვლილება საქართველოს მთავრობის 2007 წლის 11 იანვრის N4 დადგენილებაში, რათა გათანაბრებულიყო საყოფაცხოვრებო სუბსიდიით მოსარგებლეთა მდგომარეობა და საყოფაცხოვრებო სუბსიდიით სარგებლობა შეძლებოდა ვეტერანის სტატუსის მქონე ყველა პირს, როგორც ეს იყო განსაზღვრული ამავე დადგენილებით, 2012 წლის 1 სექტემბრამდე არსებული მდგომარეობით.
„2017 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს სახალხო დამცველის ანგარიშის თაობაზე 2018 წლის საქართველოს პარლამენტის დადგენილებაში შეტანილი იქნა აღნიშნული რეკომენდაცია, ხოლო 2018 წლის ოქტომბერში სახალხო დამცველმა საკონსტიტუციო სარჩელით მიმართა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს, 2007 წლის 11 იანვრის N4 დადგენილებით დამტკიცებული წესის მე-8 მუხლის მე-7 პუნქტის არაკონსტიტუციურად ცნობისა და ძალადაკარგულად გამოცხადების მოთხოვნით.
იმედს ვიტოვებთ, რომ საქართველოს მთავრობის პოლიტიკური გადაწყვეტილება დროულად აისახება შესაბამის ნორმატიულ აქტში და საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის მიღებას ყველა ვეტერანი შეძლებს დისკრიმინაციის გარეშე.

Public Defender's Statement on Veterans' Subsidy
The Public Defender welcomes the Prime Minister's decision, according to which, amendments will be drafted for the appointment of a 22-lari subsidy additionally for more than 23 000 veterans, who were involved in military actions for the territorial integrity, independence and freedom of Georgia. The assistance had been suspended for a certain group of veterans since the enactement of the 2009 regulations.
The problem has been described in the Public Defender’s report since 2015. The Public Defender has been recommending amendments to the Government’s decree No 4 of 11 January 2007 for the purpose of equalizing the situation of the subsidy beneficiaries so that all veterans could enjoy the subsidy, as it had been envisaged by the same decree before being amended on 1 September 2012.
“The above recommendation was reflected in the Parliament’s decree 2018 on the Public Defender’s report on the situation of human rights and freedoms in Georgia 2017, while in October 2018, the Public Defender filed a suit with the Constitutional Court of Georgia and requested that paragraph 7 of Article 8 of the rules approved by the decree No 4 of 11 January 2007 be declared unconstitutional and invalidated.
We hope that the political decision of the Government of Georgia will be timely reflected in the relevant normative act and all veterans will be able to receive a subsidy without discrimination.