სახალხო დამცველი ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის წარმომადგენლებს შეხვდა
2019 წლის 10 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის (ODIHR) დემოკრატიზაციის დეპარტამენტის ხელმძღვანელის მოადგილეს მეგან ფიცჯერალდს შეხვდა.
შეხვედრაზე სახალხო დამცველი ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის ანგარიშს გაეცნო, სადაც საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა კანდიდატების წარდგენის პროცესია შეფასებული და მრავალი ხარვეზია გამოვლენილი.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ სახალხო დამცველის მოადგილე გიორგი ბურჯანაძე, სახალხო დამცველის საპარლამენტო მდივანი თათული თოდუა და ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის მონიტორინგის ადგილობრივი ოფიცერი ანა კაკალაშვილი.
ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისი საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევას სწორედ სახალხო დამცველის მიმართვის საფუძველზე აკვირდება.

Public Defender Meets with Representatives of OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights
On 10 September 2019, Public Defender of Georgia Nino Lomjaria met with Megan Fitzgerald, Deputy Head of the Democratization Department of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR).
At the meeting, the Public Defender reviewed the report of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, which assesses the process of selection of Supreme Court judges in Georgia and identifies a lot of shortcomings.
The meeting was also attended by Deputy Public Defender Giorgi Burjanadze, Public Defender’s Parliamentary Secretary Tatuli Todua and ODIHR Local Monitoring Officer Ana Kakalashvili.
The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) observes the selection of judges of the Supreme Court of Georgia on the basis of the Public Defender's appeal.