საქართველოს სახალხო დამცველი პაპუნა უგრეხელიძის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას ეხმიანება
საქართველოს სახალხო დამცველი ეხმიანება პაპუნა უგრეხელის მიერ მედიასაშუალებებში გავრცელებულ ინფორმაციას, სახალხო დამცველის მიერ გაცემული რეკომენდაციის შესახებ. თავდაპირველად აღვნიშნავთ, რომ ამ საკითხზე საჯაროდ საუბარი განპირობებულია თავად მოპასუხის მიერ ფაქტების გასაჯაროებით და მათი არასწორი ინტერპრეტაციით.
სახალხო დამცველმა, დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ კანონით მინიჭებული მანდატის ფარგლებში, 2017 წლის 3 მაისს რეკომენდაციით დაადგინა პაპუნა უგრეხელიძის მხრიდან ე.მ.–ს სქესის ნიშნით შევიწროების და სექსუალური შევიწროების ფაქტი. განსახილველ შემთხვევას სახალხო დამცველი 8 თვის მანძილზე სწავლობდა, რომლის ფარგლებშიც მხარეებს შესაძლებლობა ქონდათ გაცნობოდნენ საქმეში არსებულ მასალებს. აღსანიშნავია, რომ სახალხო დამცველის მიერ საქმის განხილვისას, მოპასუხეს მტკიცებულებების ნამდვილობა არცერთ ეტაპზე არ დაუყენებია ეჭვქვეშ.
საქმეზე საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებისას სახალხო დამცველი დაეყრდნო მხარეების - ე.მ.–ს და პაპუნა უგრეხელიძის მიერ წარმოდგენილ წერილობით პოზიციებს, მათთან ზეპირი გასაუბრებისას გამოთქმულ მოსაზრებებს, ტელეფონის და ელექტრონული ფოსტის მეშვეობით მხარეებს შორის არსებულ კომუნიკაციას და მესამე პირებისგან მოპოვებულ ინფორმაციას.
რაც შეეხება პაპუნა უგრეხელიძესა და ე.მ.–ს შორის დავაზე თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას, როგორც სახალხო დამცველისთვის არის ცნობილი, აღნიშნული დავა კერძო სამართლებრივი ხასიათის იყო. დავის საგანს არ წარმოადგენდა სახალხო დამცველის რეკომენდაციასთან, მის ნაწილთან ან სახალხო დამცველის მანდატთან დაკავშირებული საკითხი. ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, ჯერ–ჯერობით სასამართლოს დასაბუთებული გადაწყვეტილება მხარეებს არ გადასცემიათ. როდესაც აღნიშნული გადაწყვეტილების გაცნობის შესაძლებლობა მოგვეცემა, საჭიროების შემთხვევაში, სახალხო დამცველი გააკეთებს შესაბამის განმარტებას. თუმცა, ამ ეტაპზე არ არსებობს ვარაუდის საფუძველი, რომ სასამართლოს გადაწყვეტილებით ეჭვქვეშ დადგა სახალხო დამცველის რეკომენდაცია, მისი ნაწილი ან ინსტიტუტის მანდატი.
აქვე განვმარტავთ, რომ საქართველოს სახალხო დამცველი კონსტიტუციური ორგანოა, რომელიც ზედამხედველობს ქვეყანაში ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვის მდგომარეობას. ევროკავშირის სტანდარტების შესაბამისად, სახალხო დამცველი განსაზღვრულია დისკრიმინაციასთან ბრძოლის სამართლებრივ მექანიზმად. სავარაუდო დისკრიმინაციის ფაქტის შემთხვევაში, საქართველოს კანონმდებლობა, საკუთარი უფლების აღდგენის მიზნით, მსხვერპლს აძლევს შესაძლებლობას მიმართოს სასამართლოს ან სახალხო დამცველს. შესაბამისად, ეს ორი მექანიზმი სავარაუდო დისკრიმინაციის ფაქტს სწავლობს და გადაწყვეტილებას იღებს ერთმანეთისგან დამოუკიდებლად. სასამართლოს მიერ სახალხო დამცველის გადაწყვეტილების გადახედვის მექანიზმს კანონმდებლობა არ იცნობს, გარდა იმ შემთხვევისა, როდესაც სახალხო დამცველი თავად მიმართავს სასამართლოს მისივე რეკომენდაციის აღსრულების მიზნით.
სახალხო დამცველი აღნიშნავს, რომ მსხვერპლის დადანაშაულება, განსაკუთრებით იმ პირობებში, როდესაც კომპეტენტური ორგანოს მიერ გადაწყვეტილება მიღებულია, უარყოფითად აისახება საქართველოში თანასწორობისთვის ბრძოლის პროცესზე. ამასთან, მსხვერპლებში აჩენს უსამართლობის განცდას და ქმნის დამატებით ბარიერებს საკუთარი უფლებების და თავისუფლებების დასაცავად.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს ყველა დაინტერესებულ მხარეს, მათ შორის, მედიასაშუალებებს, სიფრთხილით მოეკიდონ მსგავსი შემთხვევების შეფასებას და საქმესთან დაკავშირებული პირების ინტერესების დაცვის მიზნით, მაქსიმალურად ობიექტური და ამომწურავი ინფორმაცია გაავრცელონ.

Public Defender Responds to Information Spread by Papuna Ugrekhelidze
The Public Defender of Georgia is responding to the information disseminated by Papuna Ugrekhelidze in the media regarding the recommendation of the Public Defender. First of all, we would like to note that the public discussion of this issue is caused by the disclosure and misinterpretation of the facts by the defendant.
On 3 May 2017, within the mandate under the Law on the Elimination of All Forms of Discrimination, the Public Defender established E.M.’s sexual harassment and harassment on the ground of sex by Papuna Ugrekhelidze in his recommendation. The case had been studied by the Public Defender for 8 months, during which the parties had access to the case materials. It should be noted that the defendant had never questioned the authenticity of the evidence at any stage of the examination of the case by the Public Defender.
When making the final decision, the Public Defender relied on the positions submitted by the parties – E.M. and Papuna Ugrekhelidze - in writing, opinions orally expressed during conversations with them, communication between the parties by telephone and email and information obtained from the third parties.
As for the decision of the Tbilisi City Court relating to the dispute between Papuna Ugrekhelidze and E.M., as far as the Public Defender is aware, the dispute was of a private legal nature. The subject of the dispute was not related to the recommendation of the Public Defender, the part of it or the mandate of the Public Defender. According to our information, the reasoned decision of the court has not yet been handed over to the parties. When we are given the opportunity to see the decision, the Public Defender will, if necessary, make an appropriate explanation. However, there is no reason at this stage to suppose that the City Court challenged the Public Defender's recommendation, the part of it or the mandate of the institution.
We would also like to explain that the Public Defender of Georgia is a constitutional body that oversees the protection of human rights and freedoms in the country. In line with the EU standards, the Public Defender is defined as a legal mechanism of combating discrimination. In the event of alleged discrimination, the Georgian law provides the victim with the opportunity to apply to the court or the Public Defender for the purpose of restoring his/her right. Accordingly, these two mechanisms study the alleged cases of discrimination and make decisions independently from each other. The law does not provide for a mechanism of reviewing the Public Defender's decision by the court, except when the Public Defender applies to the court regarding the enforcement of Public Defender’s recommendations.
According to the Public Defender, accusation of the victim, especially when the competent authority has already made a decision, has a negative impact on the fight for equality in Georgia. At the same time, it creates a sense of injustice among victims and creates additional barriers to the protection of the rights and freedoms by them.
Given all the above, the Public Defender of Georgia calls on all stakeholders, including the media, to show caution when assessing such cases and to disseminate as objective and comprehensive information as possible, in the interests of persons concerned.