საინფორმაციო შეხვედრები შუახევის მუნიციპალიტეტში
2019 წლის 6-8 ნოემბერს სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა მადონა ბასილაძემ და გიორგი ჩარკვიანმა შუახევის მუნიციპალიტეტში საინფორმაციო შეხვედრები გამართეს.
შეხვედრაზე მუნიციპალიტეტის სოფლების მოსახლეობა, საჯარო სკოლების მოსწავლეები, სკოლებისა და სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულების პედაგოგები და მერიის წარმომადგენლები სახალხო დამცველის მანდატსა და აპარატის საქმიანობას გაეცნენ. ისაუბრეს უფლებამოსილების, თანასწორობის უზრუნველყოფის კუთხით საზედამხედველო ფუნქციის, საქმის შესწავლის შესაძლო შედეგებისა და მომართვის ფორმებზე.
განათლების რესურსცენტრში, საჯარო სკოლების ადმინისტრაციასთან გამართულ შეხვედრაზე, სახალხო დამცველის სპეციალური ანგარიშის მიხედვით წყალსა და სანიტარიაზე მისაწვდომობის შესახებ საქართველოს საჯარო სკოლებში არსებული მდგომარეობა განიხილეს. რესურსცენტრის ხელმძღვანელის ინფორმაციით, მუნიციპალიტეტის სოფლებში წყალმომარაგების პრობლემის მოწესრიგებამდე, სკოლების ქვეყნის სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანა ვერ მოხერხდება.
სოციალური მომსახურეობის სააგენტოს შუახევის რაიონული განყოფილების წარმომადგენლებთან გამართულ შეხვედრაზე მუნიციპალიტეტში არსებულ სოციალურ გამოწვევებზე, ჯანდაცვის ხელმისაწვდომობასა და ინფრასტრუქტურულ პრობლემებზე ისაუბრეს.
შუახევის მერთან, საკრებულოს თავმჯდომარესთან და ადგილობრივი თვითმმართველობის სხვადასხვა ხელმძღვანელთან ქალთა უფლებებზე, გენდერულ თანასწორობაზე, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ქალთა ჩართულობასა და მონაწილეობაზე, შშმ პირთა საჭიროებებზე ისაუბრეს. მერმა ფრიდონ ფუტკარაძემ და საკრებულოს თავმჯდომარემ გიორგი დავითაძემ მუნიციპალიტეტში არსებული გამოწვევები და მათი გადაჭრის მიზნით 2020 წლის ბიუჯეტით გათვალისწინებული ღონისძიებები განიხილეს.

Informational Meetings in Shuakhevi Municipality
On November 6-8, 2019, representatives of the Public Defender, Madona Basiladze and Giorgi Charkviani, held informational meetings in Shuakhevi municipality.
The rural population, public school students and teachers, preschool teachers and representatives of the City Hall received information about the Public Defender's mandate and activities. They also discussed the Public Defender's authority, the supervisory function for achieving equality, likely outcomes of the case study and the forms of applying to the Public Defender.
The topic of discussion at the meeting held with the public school administration at the Education Resource Center was the situation in schools according to the Public Defender's special report on access to water and sanitation in the public schools of Georgia. According to the Head of the Resource Center, it is not possible to bring the schools into compliance with the country's standards until the water supply problem is not resolved in the municipality.
Social challenges, access to health care and infrastructure problems were discussed at the meeting with representatives of the Shuakhevi district division of the Social Service Agency.
Women's rights, gender equality, women's involvement in decision-making and the needs of persons with disabilities were discussed at the meeting with the Shuakhevi Mayor, the City Council Chairperson and representatives of the local self-government. Mayor Pridon Putkaradze and City Council Chairperson Giorgi Davitadze discussed the challenges of the municipality and the measures to be taken in accordance with the 2020 budget.