საინფორმაციო შეხვედრები სამეგრელოს რეგიონში
სახალხო დამცველის რეგიონულმა წარმომადგენელმა გენდერის საკითხებში კოკა მებონიამ საინფორმაციო შეხვედრები გამართა ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ რუხში მცხოვრებ კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულ ქალებთან და კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის (CENN) ახალგაზრდული კლუბის წარმომადგენლებთან.
2019 წლის 15 ნოემბერს კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულ ქალებთან შეხვედრაზე კოკა მებონიამ სახალხო დამცველის მანდატი, ოჯახში/ქალის მიმართ ძალადობის საკითხები განიხილა. ხაზი გაუსვა ქალთა ეკონომიკური გაძლიერებისაკენ მიმართული პროექტების მნიშვნელობას, ქალთა ჩართულობას გადაწყვეტილების მიღების პროცესში, ქალთა საჭიროებების კვლევის მნიშვნელობას, ძალადობის მსხვერპლთათვის არსებული სერვისების ხელმისაწვდომობასა და მხარდამჭერი ღონისძიებების აუცილებლობას.
შეხვედრის დასასრულს გაიმართა დისკუსია ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით სახალხო დამცველის როლზე, შემუშავებულ რეკომენდაციებსა და ტენდენციებზე.
19 ნოემბერს CENN-ის ახალგაზრდული კლუბის წარმომადგენლები სახალხო დამცველის აპარატის სამეგრელოს ოფისს სასწავლო ვიზიტით ეწვივნენ და სახალხო დამცველის მანდატსა და საქმიანობას გაეცნენ.
ადრეულ ასაკში ქორწინების საკითხებზე გამართულ პრეზენტაციაზე ახალგაზრდული კლუბის წევრებმა მიიღეს ინფორმაცია იმის შესახებ თუ რას ნიშნავს ადრეულ ასაკში ქორწინება, მისი ფორმების, გამომწვევი მიზეზებისა და შედეგების შესახებ. ყურადღება გაამახვილეს ადრეულ ასაკში ქორწინების კუთხით არსებულ პრობლემებზე, გამოწვევებზე, სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის განათლების მნიშვნელობაზე არასრულწლოვნებში.

Informational Meetings in Samegrelo Region
Koka Mebonia, Public Defender's Regional Representative on Gender Issues, held informational meetings with conflict-affected women and representatives of the Youth Club of the Caucasus Environmental NGO Network (CENN) in the village of Rukhi, Zugdidi municipality.
On November 15, 2019, at the meeting with conflict-affected women, Koka Mebonia discussed the Public Defender's mandate, violence against women and domestic violence. He emphasized the importance of projects aimed at women's economic empowerment, women's involvement in decision-making, need for researching the women's needs, access to services intended for victims of violence and necessity for support measures.
At the end of the meeting, a discussion was held on the tendencies, recommendations and role of the Public Defender in combating violence against women and domestic violence.
On November 19, representatives of the CENN Youth Club visited the Public Defender's Samegrelo Office and received ifnormation about the mandate and activities of the Public Defender.
At the presentation on early marriage, members of the youth club received ifnormation about early marriage, its forms, causes and consequences. The problems and challenges relating to early marriage and importance of sexual and reproductive health education among juveniles were emphasized at the meeting.