საინფორმაციო შეხვედრები კახეთისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობისა და უფლებების შესახებ
2019 წლის ოქტომბერში საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის გენდერის დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა ელენე ქაიხოსროშვილმა და სოფიო რუსეცკიმ საინფორმაციო შეხვედრები გამართეს კახეთისა და სამცხე-ჯავახეთის (თელავის, ლაგოდეხის, ახმეტის, ბორჯომის, ადიგენისა და ახალციხის) მუნიციპალიტეტებში მცხოვრებ ქალებთან.
შეხვედრის მიზანს წარმოადგენდა კახეთისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში მცხოვრები ქალების ცნობიერების ამაღლება ქალთა სექსუალურ და რეპროდუქციულ ჯანმრთელობასა და უფლებებზე, ასევე ადრეულ ასაკში ბავშვთა ქორწინების მავნე პრაქტიკის შესახებ. შეხვედრის მონაწილეები დიდად დაინტერესდნენ სახალხო დამცველის მიერ 2018 წელს სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობისა და უფლებების კუთხით ჩატარებული კვლევის ძირითადი მიგნებებით.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის გენდერის დეპარტამენტი აქტიურად განაგრძობს საქართველოს რეგიონებში ქალთა სექსუალურ და რეპროდუქციულ ჯანმრთელობასა და უფლებების მიმართულებით მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლებაზე მუშაობას გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) მხარდაჭერით. აღნიშნული საინფორმაციო შეხვედრები ხორციელდება პროექტის ,,ქვეყნის სქესობრივი და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და კეთილდღეობის შეფასება“ ფარგლებში.

Meetings on Sexual and Reproductive Health and Rights in Kakheti and Samtskhe-Javakheti Regions
In October 2019, representatives of the Gender Department of the Public Defender’s Office, Elene Kaikhosroshvili and Sophio Rusetski, held meetings in the municipalities of Kakheti and Samtskhe-Javakheti regions (Telavi, Lagodekhi, Akhmeta, Borjomi, Adigeni and Akhaltsikhe).
The aim of meetings was to raise women’s awareness of their sexual and reproductive health and rights, as well as the harmful practice of early marriage. Participants of the meeting showed particular interest in the key findings of the Public Defender's 2018 study on sexual and reproductive health and rights.
The Gender Department actively continues to raise women’s awareness of sexual and reproductive health and rights in the regions of Georgia with the support of the United Nations Population Fund (UNFPA). The meetings are carried out within the framework of the project “Assessment of Sexual and Reproductive Health and Wellbeing in the Country”.