რეკომენდაცია ზოგადი საგანმანათლებლო დაწესებულებების მიერ ადრეულ ასაკში ქორწინების და ნიშნობის ფაქტებზე არაეფექტური რეაგირების შესახებ
2019 წლის 29 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველმა საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ზოგადი საგანმანათლებლო დაწესებულებების მიერ ადრეულ ასაკში ქორწინების და ნიშნობის ფაქტებზე არაეფექტური რეაგირების შესახებ რეკომენდაციით მიმართა.
სახალხო დამცველის მიერ შესწავლილი საქმეების მიხედვით, ხშირია შემთხვევები, როდესაც ზოგადი საგანმანათლებლო დაწესებულებები ინფორმირებულნი არიან ქორწინების/ნიშნობის ფაქტის შესახებ, თუმცა არ მიმართავენ პასუხისმგებელ სახელმწიფო უწყებებს. ერთის მხრივ, პრობლემურია რეფერირების განხორციელება იმ საქმეებზე, სადაც სკოლა შემთხვევების ოფიციალურ აღრიცხვას ახდენს, მეორე მხრივ საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ შესწავლილი საქმეებიდან დგინდება, რომ ზოგიერთი სკოლა მალავს ადრეული ქორწინების/ნიშნობის შემთხვევებს და სათანადოდ არ აღრიცხავს სკოლაში გოგოების გამოუცხადებლობის ფაქტებს. ხშირ შემთხვევებში სკოლის ადმინისტრაცია უთითებს, რომ ინფორმირებული არ არის ადრეული ქორწინების თუ ნიშნობის ფაქტის შესახებ და ამ გზით ცდილობს პასუხისმგებლობის არიდებას.
სკოლის მხრიდან ადრეული ქორწინების/ნიშნობის ფაქტების დამალვის პრობლემა საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ ქვემო ქართლის რეგიონში მდებარე ერთ-ერთ სკოლაში განხორციელებული მონიტორინგისას გამოვლინდა. სახალხო დამცველი მოცემული სკოლის 3 მოსწავლის ადრეულ ასაკში ქორწინების/ნიშნობის საქმეს სწავლობს. მონიტორინგისას ადრეული დაქორწინებული/დანიშნული გოგოების სკოლაში არ ყოფნის მიუხედავად მოსწავლეთა გაკვეთილზე დასწრების აღრიცხვის ჟურნალებში ინფორმაცია მითითებული არ იყო. მნიშვნელოვანია, თითოეულ პედაგოგს გააზრებული ჰქონდეს რას ემსახურება მოსწავლეთა გაკვეთილზე დასწრების სათანადო აღრიცხვა, ხოლო ვალდებულების შეუსრულებლობის შემთხვევაში, დარღვევის გამოვლენისას, დადგეს სათანადო პასუხისმგებლობის საკითხი.
რეკომენდაციით საქართველოს სახალხო დამცველმა მოითხოვა აღნიშნულ სკოლაში მოსწავლეთა გაკვეთილზე დასწრების აღრიცხვის ჟურნალის წარმოების წესის დარღვევის ფაქტების შესწავლა და სათანადო ზომების მიღება; კონტროლის გამკაცრება მოსწავლეთა გაკვეთილზე დასწრებისა და აღრიცხვის ჟურნალის წარმოების წესების და რეფერირების დოკუმენტით გათვალისწინებული მოთხოვნების დარღვევის ფაქტებზე; ასევე, მასწავლებელთა ცნობიერების ამაღლება ადრეულ ასაკში ქორწინების საკითხებთან დაკავშირებით არსებულ ვალდებულებებზე.

Recommendation concerning Ineffective Response to Cases of Early Marriage and Engagement by General Education Institutions
On 29 March 2019, the Public Defender of Georgia addressed the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia with a recommendations regarding the ineffective response to the cases of early marriage and engagement.
According to the cases studied by the Public Defender, general education institutions often have information about the cases of early marriage and engagement, but they do not report to the responsible state agencies. On the one hand, it is problematic to refer the cases officially registered by the school, and on the other hand, the cases examined by the Public Defender of Georgia show that some schools do not properly record girls’ non-attendance at classes. In most cases, the school administration indicates that they were not informed about the cases of early marriage or engagement and thus try to shun responsibility.
The Public Defender found out that some schools hide the cases of early marriage and engagement as a result of monitoring one of the schools in Kvemo Kartli region. The Public Defender is studying cases of early marriage and engagement involving three students of the mentioned school. During the monitoring period, notwithstanding the non-attendance of the married/engaged girls at classes, no relevant record was made in the register. It is important that each teacher be aware of the importance of recording the students’ attendance at classes and relevantly responding to the non-fulfillment of obligations or any violation.
In the recommendation, the Public Defender of Georgia requests that the violations in the mentioned school’s register of attendance be studied and appropriate measures be taken; control be tightened over the violations of the rules of maintaining the register of attendance and the requirements of the referral document; and teachers’ awareness of their obligations relating to early marriage be raised.