მრგვალი მაგიდა ბავშვთა სექსუალური ექსპლუატაციისა და სექსუალური ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხებზე
2019 წლის 21 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილე ეკატერინე სხილაძე ბავშვთა სექსუალური ექსპლუატაციისა და სექსუალური ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხებზე ევროპის საბჭოს მიერ ორგანიზებულ შეხვედრას დაესწრო და ამ სფეროში არსებული გამოწვევების შესახებ ისაუბრა.
ეკატერინე სხილაძემ სიტყვით გამოსვლისას აღნიშნა, რომ სახალხო დამცველის არაერთი რეკომენდაციის მიუხედავად, კვლავ არ შექმნილა სექსუალური ძალადობის მსხვერპლი ბავშვების რეაბილიტაციის კონცეფცია და შესაბამისი სერვისი. ბავშვთა სექსუალური ძალადობისგან დაცვისა და დახმარების პროცესში პრობლემად რჩება შესაბამისი უწყებების მხრიდან სწრაფი და ეფექტიანი ღონისძიებების გატარება. განსაკუთრებით საყურადღებოა, რომ დროულად ვერ ხდება სექსუალური ხასიათის ქმედებათა შედეგად დაზარალებულ ბავშვთა გამოვლენა, სათანადოდ ვერ ხორციელდება მსხვერპლი არასრულწლოვნების ფსიქო–სოციალური რეაბილიტაცია.
მიუხედავად პრობლემის მასშტაბებისა, სახელმწიფო საზოგადოებისა და განსაკუთრებით ბავშვებისათვის ხელმისაწვდომ ფორმატში არ ახორციელებს საინფორმაციო აქტივობებს და კამპანიებს. ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში არ ტარდება საგანმანათლებლო ღონისძიებები ბავშვებში ცნობიერების ამაღლებისა და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის მიზნით.
აღსანიშნავია, რომ შეხვედრის მიზანს წარმოადგენდა ევროპის საბჭოს კონვენციის სექსუალური ექსპლუატაციისა და სექსუალური ძალადობის წინააღმდეგ ბავშვთა დაცვის შესახებ (ლანსაროტის კონვენციის) გაცნობა შესაბამისი ორგანოებისა და პროფესიონალებისთვის, საქართველოში ამ კონვენციის ეფექტიანი განხორციელების მხარდაჭერა და ამ მიზნით კონკრეტული სახელმძღვანელო მითითებების მიწოდება.

Round Table on Fight against Sexual Exploitation and Sexual Abuse of Children
On 21 March 2019, Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze attended a meeting organized by the Council of Europe, the theme of which was sexual exploitation and sexual abuse of children. The Deputy Public Defender talked about the challenges in this direction.
In her speech, Ekaterine Skhiladze noted that despite a number of recommendations of the Public Defender, the concept of rehabilitation of juvenile victims of sexual abuse has not been developed and no relevant service has been established. Taking rapid and effective measures by the relevant agencies in the process of protection of children from sexual abuse remains a problem. It should be particularly emphasized that children affected by sexual behavior cannot be timely identified; psycho-social rehabilitation of juvenile victims cannot be provided.
Despite the large scale of the problem, the state has failed to carry out information activities and campaigns in the formats available for the society and especially children. No educational activities are carried out in educational institutions to raise children’s’ awareness and ensure access to information.
It should be noted that the aim of the meeting was to introduce the Convention on Protection of Children against Sexual Exploitation and Sexual Abuse (Lanzarote Convention) to the relevant bodies and professionals, to support the effective implementation of this Convention in Georgia and to provide specific guidelines for this purpose.