მესტიის მუნიციპალიტეტში ჩატარებული შეხვედრები
2019 წლის 30-31 ოქტომბერს და 1 ნოემბერს სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა მადონა ბასილაძემ, კოკა მებონიამ და ირინა გურჩიანმა მესტიის მუნიციპალიტეტში საინფორმაციო შეხვედრები გამართეს.
მესტიის საკრებულოს გენდერული თანასწორობის საბჭოს თანამშრომლებთან თვითმმართველი ორგანოების მხრიდან გენდერული თანასწორობის საკითხებზე გადაწყვეტილების მიღების პროცესებში ქალთა ჩართულობის და ეკონომიკური გაძლიერების მიმართულებით დაგეგმილი და განხორციელებული ღონისძიებები შეაფასეს. იმსჯელეს პასუხობს თუ დაგეგმილი პოლიტიკა სხვადასხვა მოწყვლად ჯგუფს მიკუთვნებული ქალების საჭიროებებს. განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილეს ოჯახში ძალადობისა და ადრეულ ასაკში ქორწინების კუთხით არსებულ პრობლემებზე, ქალთა რეპროდუქციული ჯანმრთელობის უფლებებზე.
სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა გენდერული ძალადობის, ოჯახში ძალადობისა და ადრეული ქორწინების საკითხებზე ინფორმაცია მიაწოდეს სოფელ ლატალისა და ეცერის საჯარო სკოლის მოსწავლეებს, მასწავლებლებსა და მშობლებს. ხაზი გაუსვეს ქალთა ეკონომიკური გაძლიერებისაკენ მიმართული პროექტების მნიშვნელობას, ქალთა ჩართულობას გადაწყვეტილების მიღების პროცესში, ქალთა საჭიროებების კვლევის მნიშვნელობაზე, ძალადობის მსხვერპლთათვის არსებული სერვისების ხელმისაწვდომობასა და მხარდამჭერი ღონისძიებების აუცილებლობაზე.
მესტიის განათლების რესურსცენტრში გამართულ შეხვედრაზე სახალხო დამცველის სპეციალური ანგარიშის მიხედვით წყალსა და სანიტარიაზე მისაწვდომობის შესახებ საქართველოს საჯარო სკოლებში არსებულ მდგომარეობზე ისაუბრეს. რესურსცენტრის ხელმძღვანელის ინფორმაციით, სველი წერტილები მხოლოდ დაბა მესტიის სკოლებშია მოწყობილი და მოქმედი, ხოლო მუნიციპალიტეტის სოფლების სკოლებში წყალმომარაგების პრობლემის გამო სველი წერტილები უმოქმედოა. გამომდინარე აქედან, სოფლებში წყალმომარაგების პრობლემის მოწესრიგებამდე, სკოლების ქვეყნის სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანა ვერ მოხერხდება.
სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა მუნიციპალიტეტის მოსახლეობისგან გამოკვეთილი პრობლემების იდენტიფიცირება და მათ გადასაწყვეტად მიმდინარე სოციალური და ინფრასტრუქტურული პროგრამები განიხილეს მესტიის მერთან და საკრებულოს თავმჯდომარესთან. მერმა კახა ჟორჟოლიანმა და საკრებულოს თავმჯდომარემ მაიზერ ჯაფარიძემ პრიორიტეტული საკითხები და მათი გადაჭრის მიზნით 2020 წლის ბიუჯეტით გათვალისწინებულ ღონისძიებებზე ისაუბრეს.

Meetings in Mestia Municipality
On October 30-31 and November 1, 2019, representatives of the Public Defender, Madona Basiladze, Koka Mebonia and Irina Gurchiani, held meetings in the Mestia municipality.
They evaluated the activities of the self-governing bodies in the direction of women’s economic empowerment and involvement in decision-making on gender equality issues together with representatives of Mestia City Assembly’s Gender Equality Council. They discussed whether the planned policy addresses the needs of women of various vulnerable groups. Special attention was paid to the issues of domestic violence, early marriage and women's reproductive health rights.
The Public Defender’s representatives provided information on gender-based violence, domestic violence and early marriage to public school students, teachers and parents of the villages of Latali and Etseri. They emphasized the importance of projects aimed at women's economic empowerment and involvement in decision-making, importance of studying women's needs, access to services for victims of violence and need for support measures.
At the meeting held in the Mestia Education Resource Center, participants of the meeting discussed the situation in Georgian public schools according to the Public Defender’s special report on access to water and sanitation. According to the Head of the Resource Center, bathrooms are functioning only in the schools of Mestia, while the bathrooms of the villages are not functioning due to the problem of water supply. Therefore, the schools cannot be regarded as compliant with the country's standards until the problem of water supply is not resolved in the villages.
The Public Defender’s representatives discussed the problems identified by the municipality and the social and infrastructural programmes aimed at addressing the problems with the Mayor of Mestia and the Chairman of the City Assembly. Mayor Kakha Zhorzholiani and City Assembly Chairman Maizer Japaridze discussed priority issues and the measures targeting the issues according to the 2020 budget.