კორონავირუსის პანდემიის გამო სახალხო დამცველის აპარატი მუშაობის საგანგებო რეჟიმზე გადადის
მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის მიერ გამოცხადებული პანდემიის გამო საქართველოს მთავრობის მიერ გაცემული რეკომენდაციის შესაბამისად, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი 16 მარტიდან მუშაობის საგანგებო რეჟიმზე გადადის, რაც აპარატის თანამშრომელთა დიდი ნაწილისთვის მუშაობის დისტანციურ რეჟიმს გულისხმობს. აღნიშნული არ ვრცელდება სახალხო დამცველისა და მისი მოადგილეების საქმიანობაზე, ასევე, აპარატის იმ თანამშრომლებზე, რომელთა ადგილზე ყოფნა აუცილებელია სახალხო დამცველის აპარატის კონსტიტუციური მანდატის უწყვეტი განხორციელებისთვის (მათ შორის, დახურულ დაწესებულებებში ვიზიტებისთვის).
ამასთან, მთავრობის მხრიდან განსხვავებული რეკომენდაციების მიღებამდე, სახალხო დამცველის აპარატი დროებით აჩერებს მოქალაქეთა მიღებას ცენტრალურ და რეგიონულ ოფისებში. მოქალაქეებს განცხადებებისა და საჩივრების შემოტანა 24 საათიან რეჟიმში შეეძლებათ როგორც ელექტრონულად, ასევე ცხელი ხაზის მეშვეობით.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატს შეგიძლიათ მიმართოთ ელექტრონულ მისამართზე info@ombudsman.ge და ცხელი ხაზის მეშვეობით, ნომერზე - 1481.

Public Defender's Office Shifts to Emergency Mode due to Coronavirus Pandemic
In accordance with the recommendation issued by the Georgian Government after pandemic was declared by the World Health Organization, the Public Defender's Office made a decision to switch to the emergency mode from March 16, meaning a remote working mode for most of its staff. The above does not apply to the activities of the Public Defender and the Deputies of the Public Defender, as well as to the employees whose presence in the office is necessary for continous implementation of the constitutional mandate of the Public Defender's Office (including for paying visits to closed institutions).
In addition, until the Government does not issue different recommendations, reception of citizens will be suspended in central and regional offices. Citizens will be able to send complaints and applications electronically or via hotline for 24 hours.
The Public Defender's Office of Georgia can be reached via email - info@ombudsman.ge or hotline -1481.