დისკუსია ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარებასთან დაკავშირებით საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულებაზე
2019 წლის 13 ნოემბერს ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრმა (EMC) გამართა დისკუსია სახელწოდებით - „ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარებასთან დაკავშირებით საკონსტიტუციო სასამართლოს 2019 წლის 2 აგვისტოს გადაწყვეტილების აღსრულების გზები“. მასში მონაწილეობას იღებდნენ საკონსტიტუციო სასამართლოს, სახალხო დამცველის აპარატისა და სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლები.
დისკუსიის ფარგლებში მოხსენება წარმოადგინა საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილემ გიორგი ბურჯანაძემ. საკონსტიტუციო სასამართლოს 2019 წლის 2 აგვისტოს გადაწყვეტილებაზე მოსარჩელე იყო სახალხო დამცველი და ამ გადაწყვეტილების შედეგად გარკვეულ შემთხვევებში გაუქმდა პატიმრობისა და თავისუფლების აღკვეთის გამოყენების შესაძლებლობა მცირე ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების (გარდა მარიხუანასი) უკანონო მოხმარების ან/და დამზადება, შეძენის ან შენახვის შემთხვევაში.
გიორგი ბურჯანაძე გამოსვლისას შეეხო 2 აგვისტოს გადაწყვეტილების აღსრულების პრობლემებს, საერთო სასამართლოების პრაქტიკას და იმ გამოწვევებს, რომლებიც ამ მიმართულებით ფიქსირდებოდა. შეხვედრის შემდგომ მიმდინარე დისკუსიის ფარგლებში გამოიკვეთა ის სფეროები, რომელთა გარშემოც შესაძლებელია საკონსტიტუციო სასამართლოსთვის სამომავლოდ მიმართვა.

Discussion on Enforcement of Constitutional Court's Ruling on Drug Use
On 13 November 2019, the Human Rights Education and Monitoring Center (EMC) held a discussion on "Ways to Enforce the Constitutional Court's Ruling of 2 August 2019 on Drug Use". The discussion was attended by representatives of the Constitutional Court, the Public Defender's Office and various NGOs.
Deputy Public Defender Giorgi Burjanadze presented a report during the discussion. The plaintiff in the case with regard to which the Constitutional Court made the 2 August 2019 ruling was the Public Defender of Georgia and the ruling resulted in the abolition of imprisonment and deprivation of liberty in certain cases of unlawful use and/or manufacture, purchase or possession of a small amount of narcotic drugs (other than marijuana).
In his speech, Giorgi Burjanadze touched upon the problems of the enforcement of the 2 August ruling, the practice of common courts and the challenges identified in this direction. The discussion made it possible to identify the areas with regard to which the Constitutional Court could be applied to in the future.