5 ივნისი - გარემო დაცვის მსოფლიო დღე
გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ინიციატივით, ყოველ წელს, 5 ივნისს გარემოს დაცვის მსოფლიო დღე აღინიშნება.
გარემოს დაცვა სახალხო დამცველის ერთ-ერთ პრიორიტეტულ საკითხს წარმოადგენს და ჩვენს მიერ იდენტიფიცირებულ პრობლემებზე ვსაუბრობთ როგორც საპარლამენტო, ასევე სპეციალურ ანგარიშებში. ამ მიმართულებით აპარატის მიერ გამოკვეთილი გამოწვევები სახელმწიფოს მხრიდან დროული და ეფექტიანი შემხვედრი ნაბიჯების გადადგმას მოითხოვს.
სახალხო დამცველი გამოწვევად მიიჩნევს მსხვილი ინფრასტრუქტურული პროექტების - ჰიდროელექტროსადგურების, ელექტროგადამცემი ხაზების, საავტომობილო გზების, ნაგავსაყრელების, საპორტო ტერმინალების განხორციელებისას გარემოსდაცვითი ინტერესების გათვალისწინებას. მნიშვნელოვანია უზრუნველყოფილი იქნას გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში მოქალაქეების რეალური ჩართულობა და ამომწურავი პასუხები გაეცეს ლეგიტიმურ კითხვებს, მათ შორის პროექტების უსაფრთხოებასთან და სარგებლიანობასთან მიმართებით. სახელმწიფოს უნდა გააჩნდეს ფართო საზოგადოებრივ ნდობაზე დაფუძნებული გრძელვადიანი ენერგეტიკული პოლიტიკა და შესაბამისი სტრატეგიული დოკუმენტები, რაც ამ დრომდე არ განხორციელებულა.
გარდა ზემოაღნიშნულისა, ქვეყანაში ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით გატარებული ღონისძიებების მიუხედავად, სახალხო დამცველის შეფასებით, სუფთა ჰაერზე უფლების სრულფასოვანი რეალიზების საკითხი ჯერ კიდევ პრობლემურია. სათანადოდ კვლავ არ რეგულირდება დაბინძურება სამრეწველო სექტორიდან. პრობლემად რჩება ასევე მოსახლეობის წვდომა გამწვანებულ საჯარო სივრცეებზე.
სახალხო დამცველი აუცილებლად მიიჩნევს რაც შეიძლება დროულად შეიქმნას კომპლექსური საკანონმდებლო გარანტიები, რომელთა მიზანიც გარემოსათვის ზიანის მიყენების პრევენცია და ხოლო ზიანის არსებობისას მისი რეალური გამოსწორება იქნება. აღნიშნულის გადაუდებელ საჭიროებას მოწმობს გარემოსათვის მიყენებული ზიანთან დაკავშირებული მასშტაბური მონაცემები. სახალხო დამცველის აპარატის ხელთ არსებული ინფორმაციით, 2013-2018 წლებში[1] სხვადასხვა კანონსაწინააღმდეგო ქმედების შედეგად გარემოსათვის მიყენებულმა ზიანმა 196 796 481 ლარი შეადგინა. თუმცა სახელმწიფო უწყებებისთვის ისიც კი უცნობია საბოლოოდ ანაზღაურდა თუ არა მათ მიერ დათვლილი გარემოსათვის მიყენებული ზიანი, თუმცა უნდა ითქვას, რომ ქონებრივი ანაზღაურების შემთხვევაშიც, ეს გარემოსათვის მიყენებული ზიანის გამოსწორების გარანტს არ წარმოადგენს. ამდენად, არასაკმარისი და არაეფექტიანია თავად გარემოსათვის მიყენებული ზიანის ანაზღაურების სფეროში მოქმედი საკანონმდებლო გარანტიები.
ყოველივეს გათვალისწინებით, სახალხო დამცველი მოუწოდებს ყველა პასუხისმგებელ უწყებას დროულად დაგეგმონ და განახორციელონ ქვეყანაში გარემოს დაცვის უფლების სრულფასოვნად, ყველა ასპექტის რეალიზაციისათვის სათანადო ღონისძიებები. ამასთან, მნიშვნელოვანია თითოეულმა მოქალაქემ თუ კომპანიამ გაიაზროს საკუთარი პასუხისმგებლობა გარემოს წინაშე და თავის წვლილი შეიტანოს გარემოს მდგარდი განვითარების სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან პროცესში.
[1] გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტისა და სსიპ ეროვნული სატყეო სააგენტოს მიერ სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნების მქონე და ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმეების ფარგლებში დათვლილი ზიანი.

June 5 - World Environment Day
Environmental protection is one of the priorities of the Public Defender and we refer to the problems in this direction in both the parliamentary and special reports. The challenges identified by the Public Defender’s Office require the State to take timely and effective steps.
According to the Public Defender, consideration of enviromental interests during the implementation of large infrastructure projects - hydroelectric power plants, power lines, highways, landfills, port terminals - is a challenge. It is important to ensure the real involvement of citizens in the decision-making process and to provide comprehensive answers to legitimate questions, including relating to the safety and usefulness of projects. The State should have a long-term energy policy based on broad public confidence and relevant strategic documents, which has not been implemented so far.
In addition to the above, according to the Public Defender, despite the measures taken to improve the quality of atmospheric air, the issue of full realization of the right to clean air is still problematic in the country. Pollution caused by the industrial sector is still not properly regulated. Access of the population to the green public spaces remains a problem.
The Public Defender considers it necessary to provide complex legislative guarantees as soon as possible, the purpose of which would be to prevent damage to the environment and, if there is damage, to ensure its actual elimination. The urgent need for this is evidenced by the large-scale data on environmental damage. According to the information available to the Public Defender's Office, the damage suffered by the environment as a result of various illegal actions of 2013-2018 amounted to GEL 196,796,481. However, the state agencies do not know whether the damage will be compensated or not. And even in case of property compensation, the damage inflicted to the environment may not be eliminated. Thus, the legal remedies in the field of compensation for the damage inflicted to the environment are insufficient and ineffective.
With all this in mind, the Public Defender calls on all responsible agencies to plan and take measures for the realization of all aspects of the right to environmental protection in a timely manner. At the same time, it is important for all citizens and companies to understand their responsibility to the environment and to contribute to the vitally important process of the sustainable development of the environment.