საერთაშორისო კონფერენცია - პრევენციის ეროვნული მექანიზმების გავლენის შეფასება და გაძლიერება
2019 წლის 17 ოქტომბერს პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ათიწლისთავთან დაკავშირებული კონფერენციის მეორე დღეს ღონისძიების სტუმრებმა პრევენციის ეროვნული მექანიზმების მიმდინარე და განვითარებადი საჭიროებები განიხილეს.
გაეროს და ევროპის საბჭოს წამების პრევენციის ორგანოების, პრევენციის ეროვნული მექანიზმების, ადამიანის უფლებების ეროვნული ინსტიტუტებისა და წამების პრევენციის სფეროში მომუშავე საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა და დამოუკიდებელმა ექსპერტებმა, სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებთან ერთად, თავიანთი მოსაზრებები წარმოადგინეს წამების აღმოფხვრისათვის პრევენციის ეროვნული მექანიზმის მიერ შემუშავებული რეკომენდაციებისა და გაწეული მნიშვნელოვანი წვლილის შესახებ, იმსჯელეს სტრატეგიული გეგმისა და რეკომენდაციების პრიორიტეტიზაციის საჭიროებაზე, ცვლილებებისათვის თვალყურის მიდევნების საშუალებებზე; განიხილეს თანამშრომლობის ფორმები პრევენციის ეროვნული მექანიზმისა და წამების პრევენციის კომიტეტსა (CPT) და წამების პრევენციის ქვეკომიტეტს (SPT) შორის.
მსჯელობის საგანს წარმოადგენდა ასევე, პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ხილვადობის გაფართოების და საზოგადოებასთან მუშაობის მეთოდებისა თუ საკომუნიკაციო სტრატეგიების ცვლილების აუცილებლობა.

International Conference on Assessment and Strengthening of the Impact of National Preventive Mechanisms
On 17 October 2019, on the second day of the conference held in connection with the 10th anniversary of the National Preventive Mechanism, the event's guests discussed the current and emerging needs of the national preventive mechanisms.
Representatives of the United Nations and the Council of Europe torture prevention bodies, national preventive mechanisms, national human rights institutions, influential international organizations working on torture prevention and independent international experts, together with the employees of the Public Defender's Office, presented their opinions about the significant contribution of recommendations and efforts of the National Preventive Mechanism in the elimination of torture, and discussed the need for prioritizing the recommendations and the methods of following up the changes, as well as the forms of cooperation between the National Preventive Mechanism and the Committee for the Prevention of Torture (CPT) and the Subcommittee on Prevention of Torture (SPT).
The need for expanding the visibility of the National Preventive Mechanism and changing the methods and strategies of communication with the public was also discussed.