შეხვედრა საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელთან
2019 წლის 18 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელს ერიკ ჰოგს შეხვდა და ქვეყანაში კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის უფლებრივი მდგომარეობა, სახალხო დამცველის მანდატი და აპარატის საქმიანობა გააცნო.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს სახალხო დამცველის პირველი მოადგილე თამარ გვარამაძე, მრჩეველი კონფლიქტით დაზარალებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა საკითხებში მერი კოჭლამაზაშვილი და ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის პოლიტიკური მრჩეველი ჯორჯ სანდი.

Meeting with EUMM Head in Georgia
On 18 June 2019, Public Defender Nino Lomjaria met with Erik Høeg,Head of the EU Monitoring Mission in Georgia, and provided information about the Public Defender's mandate, activites of the Public Defender's Office and the rights situation of conflict-affected persons.
Nino Lomjaria emphasized the challenges faced by people living in the occupied territories, such as: freedom of movement, issues related to documentation, access to education and healthcare; she also talked about the ways of solving the problems.
The meeting was also attended by First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze, Adviser for Human Rights in Conflict-Affected Regions Meri Koklamazashvili and EUMM Political Advisor George Sandi.