შეხვედრა 20 ივნისს დაკავებულ აქციის მონაწილეთა ოჯახის წევრებს და ადვოკატებთან
2019 წლის 11 ოქტომბერს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია, სახალხო დამცველის მოადგილე გიორგი ბურჯანაძე და სახალხო დამცველის აპარატის სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების დეპარტამენტის წარმომადგენლები 20 ივნისს დაკავებულ აქციის მონაწილეთა ოჯახის წევრებს და ადვოკატებს შეხვდნენ, მათგან ყურადსაღები ინფორმაცია მიიღეს და შემდგომ თანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ.
„არსებობს მტკიცებულებები, რომ ბრალდებულთა შორის არიან ადამიანები, რომლებიც დაკავებისას თუ სხვადასხვა გარემოებებში, სავარაუდოდ, პოლიციის მხრიდან ძალადობას დაექვემდებარნენ. საყურადღებოა, რომ ეს პირები დაუყოვნებლივ ცნეს ბრალდებულად თუმცა, დღემდე არ არიან დაზარალებულად ცნობილი. ამასთან, ჭიანურდება სასამართლო ექსპერტიზის შედეგები და არ გაცემულა მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობის ამსახველი დოკუმენტები“, - განუცხადა სახალხო დამცველმა ჟურნალისტებს.
სახალხო დამცველმა ასევე, ხაზი გაუსვა გარკვეულ უარყოფით ტენდენციას, როდესაც გამოძიებამ ძალიან სწრაფად მოახდინა ნიღბიანი პოლიციელების ამოცნობა და მათი დაზარალებულად ცნობა, მაშინ როცა დაზარალებულად არ უცვნია ის ჟურნალისტები, რომლებიც პროფესიულ საქმიანობას ახორციელებდნენ და მაყურებელი მათი ფიზიკური დაშავების პროცესს პირდაპირ ეთერში ადევნებდა თვალს.
სახალხო დამცველის აპარატი შეისწავლის იმ საქმეებს, სადაც მნიშვნელოვანი გარემოებები და სავარაუდო დარღვევები იკვეთება. მათ შორის, ბრალდებულ ზურაბ ბუღადაშვილის ძმის საქმეს, რომელიც 20-21 ივნისის მოვლენებიდან რამდენიმე დღეში ნარკოტიკების შენახვის ბრალდებით დააკავეს; შეისწავლის ასევე ირაკლი ოქრუაშვილის და კოშაძის შემთხვევებს (რომელიც იარაღის ე.წ. ჩადების შესახებ საუბრობს). აპარატმა 20 ივნისს დაკავებული აქციის ყველა მონაწილე მოინახულა და საჭიროებისამებრ აგრძელებს მათ მონახულებას.

Meeting with Family Members and Lawyers of Demonstrators Detained on June 20
On 11 October 2019, Public Defender Nino Lomjaria, Deputy Public Defender Giorgi Burjanadze and representatives of the Department of Criminal Justice of the Public Defender's Office met with family members and lawyers of the detained participants of the June 20 rally, received information from them and agreed on further cooperation.
“There is evidence that some of the defendants were subjected to violence by police during detention or in various circumstances. It is noteworthy that these persons were immediately charged, although they have not been yet recognized as victims. At the same time, the results of forensic examination are delayed and no document about their health condition has been issued,” the Public Defender told reporters.
The Public Defender also highlighted a somewhat negative tendency, when the investigation identified masked police officers very soon and granted them victim’s status, whereas no similar thing has been done in relation to the journalists, who were injured while performing their professional duties and the society could watch it live.
The Public Defender's Office will study the cases with significant circumstances and alleged violations, including the case of defendant Zurab Bugadashvili's brother, who was detained for drug possession several days after the June 20-21 events; the Office will also study the cases of Irakli Okruashvili and Koshadze (who alleges that a weapon was planted on him). Representatives of the Public Defender's Office has visited all the detained participants of the June 20 rally and continues to visit them as needed.