საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება საქართველოს პრეზიდენტის მიერ შეწყალების უფლებამოსილების გამოყენებასთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველი უერთდება საქართველოს პრეზიდენტის მიერ კონკრეტულ პირთა შეწყალებასთან დაკავშირებით საზოგადოებაში გაჩენილ კრიტიკას და მოუწოდებს საქართველოს პრეზიდენტს, შეწყალების უფლებამოსილების გამოყენების პროცესში უზრუნველყოს მაქსიმალური გამჭვირვალობა და საზოგადოებრივი ჩართულობა.
საქართველოს პრეზიდენტმა 28 აგვისტოს 35 პირი შეიწყალა, რომელთა შორის იყვნენ 2014 წელს პოლიციელ თარაშ მუკბანიანის მკვლელობისთვის მსჯავრდებული და 2004 წელს დავით ოთხმეზურის მკვლელობისთვის მსჯავრდებული პირები. აღნიშნულმა ფაქტებმა საზოგადოების სამართლიანი აღშფოთება გამოიწვია. პრეზიდენტი თავდაპირველად განმარტავდა, რომ იგი დისკრეციული უფლებამოსილების ფარგლებში მოქმედებდა, თუმცა, მოგვიანებით, შეწყალების პროცედურის გადახედვის სურვილი გამოთქვა.
საქართველოს სახალხო დამცველი განმარტავს, რომ შეწყალების დისკრეციული ბუნება არ გულისხმობს ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე მისი გამოყენების უფლებას. შეწყალება მიზნად უნდა ისახავდეს კონკრეტული ამოცანის მიღწევას - იქნება ეს სახელმწიფო, პოლიტიკური, მართლმსაჯულების ინტერესიდან თუ განსაკუთრებული ინდივიდუალური გარემოებებიდან გამომდინარე.1 თითოეულ შემთხვევაში, მსგავსი საგამონაკლისო საშუალების გამოყენება საზოგადოებისთვის მაქსიმალურად აღქმადი და გასაგები უნდა იყოს.
საქართველოს სახალხო დამცველი ყველას შეახსენებს, რომ შეწყალების უფლებამოსილება მჭიდროდ უკავშირდება სიცოცხლის უფლების დაცვის პროცედურულ ვალდებულებას. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეცედენტული პრაქტიკის თანახმად, სიცოცხლის უფლება დარღვეული იქნება, თუ სახელმწიფო ხელისუფლების ორგანოები არაგონივრულ ლმობიერებას გამოიჩენენ მკვლელობისთვის მსჯავრდებულ პირთა მიმართ,2 რაც მათ ფაქტობრივ დაუსჯელობაში გამოიხატება.3
ამრიგად, სიცოცხლის უფლების დაცვის კუთხით სახელმწიფოს მიერ ნაკისრები ვალდებულების გათვალისწინებით, საქართველოს სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ საქართველოს პრეზიდენტმა უნდა დააკმაყოფილოს მომეტებული საზოგადოებრივი ინტერესი და საზოგადოებას დამატებითი ინფორმაცია მიაწოდოს მის მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების მიზანშეწონილობასა და არგუმენტაციასთან დაკავშირებით.
დამატებით, საქართველოს სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ საქართველოს პრეზიდენტი უმოკლეს დროში უზრუნველყოფს შეწყალების საკითხის განმხილველი კომისიის მაღალი საზოგადოებრივი ლეგიტიმაციის მქონე პირებით დაკომპლექტებას, მაქსიმალურად გამჭვირვალედ წარმართავს შეწყალების პროცედურას და გადაწყვეტილების მიღებისას საზოგადოებრივი კონსენსუსის გათვალისწინებით იმოქმედებს.
1ადამიანის უფლებათა ცენტრი, „შეწყალების უფლებამოსილება ქართული მოდელი და საერთაშორისო გამოცდილება“, თბილისი, 2016, 10-12.

Public Defender’s Statement on the Use of Pardon Power by the President of Georgia
The Public Defender of Georgia joins the public criticism regarding the pardoning of certain individuals by the President of Georgia and calls on the President to ensure maximum transparency and public involvement in the exercise of pardon power.
The Georgian President pardoned 35 people on August 28, including the persons convicted of murdering police officer Tarash Mukbanian in 2014 and those convicted of killing Davit Otkhmezuri in 2004. The above caused outrage in the society. The President initially explained that she had acted within the discretionary powers, but later expressed a desire to revise the pardon procedure.
The Public Defender explains that the discretionary nature of the pardon power does not imply its use without any justification. Pardoning should be aimed at achieving a specific task – be it in light of state, political, judicial, or special individual circumstances.1In each case, the use of such an exceptional power must be as perceptible and understandable as possible for the public.
The Public Defender of Georgia reminds everyone that the power of pardon is closely linked to the procedural obligation to protect the right to life. According to the case law of the European Court of Human Rights, the right to life is violated if state authorities show unreasonable tolerance towards the persons convicted of murder2, which leads to their actual impunity3.
Thus, in view of the commitment of the state to protect the right to life, the Public Defender of Georgia considers that the President of Georgia should satisfy a growing public interest and provide the public with further information on the reasonableness and arguments of her decisions.
In addition, the Public Defender of Georgia hopes that the President of Georgia will ensure that the Pardon Commission is staffed with persons enjoying high public legitimacy in the shortest time, conduct the pardon procedure as transparently as possible and mind the public consensus when making decisions.