რეკომენდაცია საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს
სახალხო დამცველმა "საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ" ორგანული კანონის 21-ე მუხლის „ბ“ ქვეპუნქტის თანახმად, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ნათია ივანიძის გათავისუფლების საქმის შესწავლის რეკომენდაციით მიმართა.
2013 წლის 28 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატში შემოვიდა ნათია ივანიძის განცხადება საჯარო სამსახურიდან მისი უკანონოდ გათავისუფლების თაობაზე.
ნათია ივანიძე 2008 წლიდან მუშაობდა საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს საქართველოს შეიარაღებული ძალების გაერთიანებული შტაბის J-5 სტრატეგიული დაგეგმვისა და სამხედრო პოლიტიკის დეპარტამენტში. იგი დაკავებული თანამდებობიდან 2011 წელს გაათავისუფლეს.
როგორც ირკვევა, არ არსებობს განმცხადებლის სამსახურიდან გათავისუფლების ბრძანების გამოცემის საფუძველი. ნათია ივანიძემ 2011 წლის 16 ნოემბერს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროდან გამოითხოვა გათავისუფლების ბრძანების ასლი. მიღებული წერილის თანახმად, მისი სამსახურიდან გათავისუფლება მოხდა საკუთარი ინიციატივის საფუძველზე. („საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-10 თავის 95-ე მუხლი). როგორც ნათია ივანიძე განმარტავს, მსგავსი განცხადებით მას საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსთვის არასოდეს მიუმართავს.
საქმის შესწავლის მიზნით, სახალხო დამცველმა 2013 წლის 3 ივნისს მიმართა საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს და სამსახურიდან გათავისუფლების თაობაზე ნათია ივანიძის განცხადების ასლი მოითხოვა. პასუხის დაგვიანების გამო, სახალხო დამცველმა 2013 წლის 3 ივლისს განმეორებით მიმართა საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს.
2013 წლის 11 ივლისს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროდან მიღებული წერილით ცნობილი გახდა, რომ ნათია ივანიძის გათავისუფლდა 2011 წელს თავდაცვის სამინისტროს ხელმძღვანელობის განკარგულებით და არ მოიპოვებოდა მისი განცხადება სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ.
სამსახურიდან გათავისუფლების პერიოდში განმცხადებელს 1 წლისა და 5 თვის ბავშვი ჰყავდა. როგორც ნათია ივანიძე განმარტავს, მისთვის ერთადერთ საარსებო წყაროს მისი შრომის ანაზღაურება წარმოადგენდა.
საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 601-ე მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად, „ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტი ბათილია, თუ იგი ეწინააღმდეგება კანონს ან არსებითად დარღვეულია მისი მომზადების ან გამოცემის კანონმდებლობით დადგენილი სხვა მოთხოვნები.“ თავდაცვის სამინისტროს მიერ დადასტურებული ფაქტი, გათავისუფლების შესახებ პირადი განცხადების არარსებობა, შეიძლება ჩაითვალოს აღნიშნული ტიპის ხარვეზად. შესაბამისად, არარსებობს მოხელის გათავისუფლების კანონიერი საფუძველი. („საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-10 თავის 95-ე მუხლი).
ამასთან, „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის 111-ე მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად, „მოხელე (ქალი) არ შეიძლება გათავისუფლდეს სამსახურიდან ორსულობის ან ბავშვის 3 წლის ასაკამდე აღზრდის პერიოდში შტატების შემცირების, ხანგრძლივი შრომისუუნარობის ან ჯანმრთელობის მდგომარეობის, აგრეთვე ატესტაციის შედეგების გამო“.
მოყვანილი გარემოებებიდან გამომდინარე სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ ნათია ივანიძე საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს შეიარაღებული ძალებიდან გათავისუფლებულია კანონმდებლობის დარღვევით.
დარღვეული უფლების აღდგენის მოთხოვნით (სამსახურში მისი აღდგენის თაობაზე), 2012 წლის ოქტომბერში ნათია ივანიძემ საქართველოს თავდაცვის სამინისტროში შეიტანა განცხადება; თუმცა სამინისტროდან პასუხი არ მიუღია.
საქართველოს სახალხო დამცველი რეკომენდაციით მიმართავს თავდაცვის მინისტრს, დაუყოვნებლივ ბათილად ცნოს ნათია ივანიძის გათავისუფლების შესახებ ბრძანება, რადგან ის გამოცემულია კანონის მოთხოვნათა დარღვევით და აღადგინოს იგი საჯარო სამსახურში შესაბამის თანამდებობაზე შესაბამისი ანაზღაურებით. აგრეთვე მიიღოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული ზომები იმ პირთა მიმართ პასუხისმგებლობის დაკისრების კუთხით, რომლებსაც ევალებოდათ საკითხის დროული შესწავლა და რეაგირება.

Recommendation to the Ministry of Defense of Georgia
In accordance with article 21 (b) of the Organic Law of Georgia on Public Defender, the Public Defender of Georgia has addressed the Ministry of Defense of Georgia with recommendation to examine legality of dismissal of Ms. Natia Ivanidze.
On May 28, 2012 Ms. Natia Ivanidze addressed the Public Defender of Georgia regarding her illegal dismissal from public service.
Ms. Natia Ivanidze had been working at the Ministry of Defense of Georgia J-5 Strategic Planning and Military Policy Department of the Georgian Armed Forces Joint Staff. She was dismissed from the occupied position in 2011.
As it turns out, there was no basis for issuing the decree on her dismissal. On November 16, 2011 Ms. Natia Ivanidze requested a copy of the mentioned decree from the Ministry of Defense of Georgia. According to the received document Ms. Ivanidze resigned based on her personal request (Article 95 of Chapter 10 of the Law of Georgia on Public Service). Ms. Natia Ivanidze states that she has never addressed the Ministry of Defense of Georgia with such a request.
In order to look into the case, on June 3, 2013 Public Defender addressed the Ministry of Defense of Georgia and requested a copy of the decree on dismissal of Ms. Natia Ivanidze from the occupied position. As the reply was late, on July 3, 2013 Public Defender once again addressed the Ministry of Defense of Georgia.
According to the response letter received from the Ministry of Defense of Georgia on July 11, 2013 Ms. Natia Ivanidze was dismissed based on a management notice and there is no decree on her dismissal.
At the time of dismissal the applicant had a 1 year and 5 months old child and according to Ms. Ivanidze her salary was the only source of her income.
In accordance with part one of Article 601 of General Administrative Code of Georgia, “an administrative-legal act is void, if it contradicts law, or if the statutory procedures of its preparation or promulgation were substantially violated.” Absence of personal request for dismissal from the occupied position - a fact confirmed by the Ministry of Defense, can be regarded as such violation. Therefore, legal grounds for dismissal of the employee from his/her position do not exist (Article 95 of Chapter 10 of the Law of Georgia on Public Service).
Moreover, according to Paragraph 2, Article 111 of the Law of Georgia On Public Service, “a female employee cannot be dismissed from her position during her pregnancy or while raising child younger than 3 years, on grounds of decrease in number of staff positions, prolonged inability to work or medical condition, or based on attestation results”.
Taking into consideration the facts mentioned above, the Public Defender of Georgia regards that Ms. Natia Ivanidze has been dismissed from the Armed Forces of the Ministry of Defense of Georgia in violation of law.
For rehabilitation of her violated rights, in October 2012, Ms. Natia Ivanidze has filed a request to the Ministry of Defense, asking to be restored to her position, but there has been no response from the Ministry.
The Public Defender of Georgia addressed the Minister of Defense with recommendation to immediately nullify the decree on dismissal of Ms. Natia Ivanidze from her position, as it had been issued in violation to the law and to restore her in public service on an appropriate position with an appropriate salary. Also, Public Defender requested to take adequate legal actions against the individuals who were responsible for timely assessment of this issue and taking relevant steps to solve it.