სპეციალური ანგარიში „ფსიქიკური ჯანდაცვის დაწესებულებათა პრივატიზაცია საქართველოში, შეფასება, დასკვნები და რეკომენდაციები საქართველოს მთავრობისთვის“
2017 წლის 23 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველმა საერთაშორისო ორგანიზაციასთან „გლობალური ინიციატივა ფსიქიატრიაში – თბილისი“ ერთად საზოგადოებას სპეციალური ანგარიში წარუდგინა – „ფსიქიკური ჯანდაცვის დაწესებულებათა პრივატიზაცია საქართველოში შეფასება, დასკვნები და რეკომენდაციები საქართველოს მთავრობისთვის“.
სპეციალური ანგარიშისთვის ჩატარებული კვლევის პროცესში ქართველმა და უცხოელმა ექსპერტებმა ნანეიშვილის სახელობის ფსიქიკური ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის და ხელვაჩაურის ფსიქიკური ჯანმრთელობის ცენტრის პრივატიზაციის საკითხები და დოკუმენტაცია შეისწავლეს.
როგორც კვლევამ აჩვენა, ბუნდოვანია პრივატიზაციის მიზნები და მისი შედეგები ფსიქიკური ჯანმრთელობის ეროვნული კონცეფციის და ეროვნული სტრატეგიის განხორციელების საქმეში. პრივატიზაციის პროცესი მიმდინარეობს ნაჩქარევად, დაინტერესებულ მხარეებთან კონსულტაციების გარეშე. ამასთან, არ გამოცხადებულა ღია კონკურსი, წინასწარ არ განსაზღვრულა კვალიფიკაცია ან გამოცდილება, რომელიც მოეთხოვებოდა პოტენციურ ინვესტორს. ინსტიტუციათა პრივატიზაციას არ აქვს ერთიანი ფორმატი და არ იძლევა მკაფიო წარმოდგენას მომსახურების გრძელვადიანი დაგეგმვის და მისი ფინანსური მდგრადობის შესახებ. ინვესტორის ბიზნეს-მოდელი გაურკვეველი რჩება.
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ პრივატიზაციის პროცესს თან უნდა ახლდეს მკაფიოდ ჩამოყალიბებული, განსახორციელებელი სტანდარტები მომსახურების ხარისხთან, პაციენტთა უსაფრთხოებასთან და ადამიანის უფლებების ასპექტებთან დაკავშირებით. სახალხო დამცველის რეკომენდაციაა კვალიფიცირებული პირებისგან შემდგარმა სახელმწიფო მონიტორინგის ორგანომ ჩაატაროს რეგულარული ინსპექციები; შესრულების ხარისხის მაჩვენებლების მონიტორინგი უნდა ხდებოდეს ყველა, როგორც სახელმწიფო, ასევე კერძო საავადმყოფოში, ერთნაირი სახით და თანაბარ პირობებში. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმოს სასამართლო ფსიქიატრიას და იძულებითი მკურნალობის განყოფილებებს, ხოლო მონოპოლიის თავიდან არიდების მიზნით, აუცილებელია მინიმუმ კიდევ ერთი დაწესებულებას გახსნა.
უპირობოდ უნდა მოხდეს კლინიკური პერსონალის პროფესიულ ცოდნისა და უნარების შემოწმება და საჭიროების შემთხვევაში მათი კვალიფიკაციის ამაღლება. რეაბილიტაციის პროცესში კი მედიკამენტოზური მკურნალობის პარალელურად საჭიროა პაციენტთა სხვადასხვა აქტივობებში ჩართვა.
გამჭვირვალე უნდა იყოს დაწესებულებების მუშაობის პრინციპები, ასევე ინფორმაცია მფლობელისა და ბიზნეს-გეგმების შესახებ. მიწოდებულმა სერვისებმა სრულად უნდა დააკმაყოფილოს ფინანსური და კლინიკური სტანდარტები.
კვლევის სარეკომენდაციო ნაწილში ხაზგასმულია, რომ პრივატიზაციის პროცესში უნდა ჩამოყალიბდეს მოთხოვნათა დეტალური სია და დაზუსტდეს სანქციები, რომლებიც მოთხოვნებთან შეუსაბამობის შემთხვევაში ამოქმედდება. გარდა ამისა, უნდა შემუშავდეს კონტროლის ადეკვატური ფორმები, მათ შორის საზოგადოებრივი და პაციენტთა საბჭოები, ხოლო პაციენტთა უფლებების დარღვევის შემთხვევაში, გათვალისწინებული იყოს საჩივრების შეტანის მექანიზმი.

Special Report on Privatization of Mental Health Institutions in Georgia, Evaluation, Conclusions and Recommendations for Government of Georgia
On June 23, 2017, the Public Defender of Georgia presented the Special Report on Privatization of Mental Health Institutions in Georgia, Evaluation, Conclusions and Recommendations for the Government of Georgia, together with the international organization Global Initiative in Psychiatry – Tbilisi.
During carrying out a survey for the special report, Georgian and foreign experts studied the documents of the Naneishvili National Mental Health Center and the Khelvachauri Mental Health Center and the issues related to their privatization.
As the survey showed, the objectives of privatization and its consequences in the implementation of the national mental health concept and strategy were vague. The privatization process is being implemented hastily, without consultation with stakeholders. At the same time, no open competition has been announced; no required qualifications or experience of a potential investor have been defined in advance. The privatization of the institutions does not have a uniform format and does not provide a clear picture of long-term planning of service and its financial stability. The business model of the investor remains unclear as well.
The Public Defender considers that clearly established standards concerning the quality of service, safety of patients and aspects of human rights should be provided in the privatization process. The Public Defender's recommendation is the state monitoring body composed of qualified persons to conduct regular inspections; the performance quality should be monitored in all state and private hospitals in the same way and under equal conditions. Special attention should be paid to judicial psychiatry and forced treatment units, and at least one more institution should be opened in order to avoid monopoly.
Professional knowledge and skills of clinical personnel should be checked and their qualifications should be improved if necessary. In the rehabilitation process, it is necessary to involve patients in various activities in parallel with medicinal treatment.
The institutions’ working principles should be transparent, as well as information about the owner and business plans. The services provided should fully meet the financial and clinical standards.
The recommendation section of the survey emphasizes that a detailed list of requirements should be defined in the process of privatization and sanctions should be specified, which will be imposed in case of incompliance with the requirements. Additionally, adequate forms of control should be developed, including public and patients’ councils, and the mechanism for filing complaints should be provided in case of violation of the patients' rights.