სახალხო დამცველი საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრს რეკომენდაციით მიმართავს
მიმდინარე წლის თებერვლის თვეში საქართველოს სახალხო დამცველის რწმუნებულები იმყოფებოდნენ თბილისის ჩვილ ბავშთა სახლში, სადაც 0-დან 6 წლამდე ასაკის 55 ბავშვი ცხოვრობს. აქედან 54 ბავშვი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონეა. ვიზიტის დროს გამოვლინდა სხვადასხვა სახის პრობლემა, კერძოდ, დაწესებულების პროფილი და არსებული მომსახურება არ აკმაყოფილებს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვთა განსაკუთრებულ საჭიროებებს: ბავშვები არ არიან ჩართული სკოლამდელ განათლებაში; ბენეფიციარებისთვის არ ხორციელდება აბილიტაცია/რეაბილიტაციის სერვისი, დაწესებულებას არ ჰყავს ადეკვატური სამედიცინო პერსონალი პალიატიური მზრუნველობის განსახორციელებლად; დაწესებულებაში არ ხდება ტკივილის მართვის მენეჯმენტი ქრონიკული ტკივილის მქონე ბავშვებისთვის; მომსახურე პერსონალი სათანადოდ ვერ ფლობს სპეციალური საჭიროების მქონე ბავშვებთან მუშაობის უნარ-ჩვევებს; დაწესებულებას არ აქვს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვთა განვითარებისთვის საჭირო გართობის საშუალებები; ფიზიკური გარემო (შენობა, აივნები, ეზო) არ არის ადაპტირებული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვების საჭიროების მიხედვით, რაც ხელს უშლის მათ დამოუკიდებელ მობილობას.
ქვეყანაში მიმდინარე ბავშვთა კეთილდღეობის რეფორმის ფარგლებში 2013 წლის ბოლომდე უნდა დასრულებულიყო ბავშვთა სახლების დეინსტიტუციონალიზაცია, თუმცა ეს პროცესი ჯერ კიდევ არ შეხებია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვთა სახლებს.
„საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 21–ე მუხლის თანახმად, მოგმართავთრეკომენდაციით, განახორციელოთ საქმიანობა თბილისის ჩვილ ბავშვთა სახლის ბენეფიციარების განსაკუთრებული საჭიროებების განსაზღვრის მიზნით და უზრუნველყოთ აღნიშნული ჯგუფი ალტერნატიული ზრუნვის ისეთი სერვისებით, როგორიცაა ადრეული ინტერვენცია და აბილიტაცია/რეაბილიტაცია, სკოლამდელი ინკლუზიური განათლება, გართობისა და დასვენების ღონისძიებები, მცირე საოჯახო ტიპის სახლი, საჭიროების შემთხვევაში პალიატიური ზრუნვის სერვისი. ამასთან მოხდეს შენობის ინფრასტრუქტურის ადაპტირება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვთა საჭიროებების გათვალისწინებით, მომსახურე პერსონალის გადამზადება სპეციალური საჭიროების მქონე ბავშვებთან მუშაობის უნარ-ჩვევების ამაღლების მიზნით.

Public Defender recommends to the Minister of Labour, Health and Social Affairs of Georgia
In February of the current year, the Public Defender’s authorized representatives visited Tbilisi Infant House, where are living 55 children, of age from 0 to 6, including 54 disabled ones. During the visit a variety of problems has been revealed, especially, the institution 's profile and the presents services don’t satisfy the special needs of disabled children : the children aren’t involved in pre-school education; habilitation/rehabilitation service is absent for the beneficiaries, Institution doesn’t have adequate medical staff in palliative care implementation, There is no a pain management system in place for the children with chronic pain; Service staff doesn’t have working skills for children with the special needs ; Institution doesn’t have a necessary entertainment facilities for the development of disabled children; Physical environment (buildings , balconies , yard ) isn’t adapted for disabled children according to their needs , which prevents their independent mobility.
Deinstitutionalization of children’s homes (facilities) was set to be completed by the end of 2013, according to the ongoing child welfare reform; however this process has yet to reach homes of children with disabilities.
Public Defender of Georgia has recommended the minister of labour, health and social affairs to carry out all the necessary activities to determine beneficiaries’ special needs of Tbilisi Infant House and provide this group by alternative care services such as early intervention and habilitation/rehabilitation, pre-school inclusive education, leisure activities, small family house, where necessary a palliative care services. In addition, ministry should organize the adaptation of building infrastructure to the needs of disabled children, training of medical personnel in order to increase their working skills expedient to the special needs of disabled children.