სახალხო დამცველმა საოჯახო სახლებში მცხოვრები შშმ პირები მოინახულა
2018 წლის 3 დეკემბერს, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია სოციალური ინკლუზიის მხარდამჭერ ორგანიზაცია „ხელი ხელს“ ეწვია და საოჯახო სახლებში მცხოვრები ბენეფიციარები მოინახულა. ნინო ლომჯარია მათ საცხოვრებელ პირობებს, საჭიროებებს და დამოუკიდებელი ცხოვრებისკენ გადადგმულ ნაბიჯებს გაეცნო.
ორგანიზაციას 5 სახლი აქვს თბილსსა და გურჯაანში და თითოეულ სახლში 5 ადამიანი ცხოვრობს. როგორც ორგანიზაციის ხელმძღვანელებმა აცნობეს სახალხო დამცველს, მიმდინარე წელი მათთვის საკმაოდ რთულად წარიმართა, მწირე დაფინანსების გამო, თუმცა ეს პრობლემაც გადალახეს და ხელისუფლებისგან მომავალი წლიდან თანხის გაზრდის შესახებ დაპირება მიიღეს. შეხვედრაზე სახალხო დამცველმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ მხარს უჭერს საოჯახო ტიპის სერვისების განვითარებას.
თბილისში მდებარე მცირე საოჯახო სახლის მაცხოვრებელი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები ნინო ლომჯარიას დღეს თავისი გამომცხვარი ნამცხვრით გაუმასპინძლდნენ.

Public Defender Visits Persons with Disabilities in Small Group Homes
On 3 December 2018, in connection with the International Day of Persons with Disabilities, Public Defender Nino Lomjaria visited the Hand-in-Hand organization that supports social inclusion and met with the beneficiaries living in small group homes. Nino Lomjaria received information about the beneficiaries’ living conditions, needs and steps taken for developing their ability to live independently.
The organization has 5 small groups homes in Tbilisi and Gurjaani, with 5 people living in each home. As the head of the organization informed the Public Defender, the current year had been difficult for them due to poor funding, but they had overcome the problem and the government promised to increase funding next year. The Public Defender reiterated her support for the development of small group home services.