საინფორმაციო შეხვედრა ამბროლაურის მუნიციპალიტეტში
2019 წლის 6 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა, გაეროს განვითარების პროგრამასთან (UNDP) ერთად, ამბროლაურის მუნიციპალიტეტის მერიაში თვითმართველობის ორგანოების, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საკითხებზე მომუშავე ადგილობრივი საბჭოსა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან საინფორმაციო შეხვედრა გამართა.
სახალხო დამცველის მოადგილემ ეკატერინე სხილაძემ შშმ პირთა უფლებების შესახებ გაეროს კონვენციის შესახებ ცნობიერების ამაღლებაზე და ამ მიმართულებით საქართველოს სახალხო დამცველის მანდატსა და საქმიანობაზე ისაუბრა. შეხვედრაზე ასევე, სიტყვით გამოვიდა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მუდმივი წარმომადგენელი საქართველოში ლუიზა ვინტონი.
ამბროლაურის მუნიციპალიტეტის მერმა ზვიად მხეიძემ, ამბროლაურის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარემ ასლან საგანელიძემ და ამბროლაურის, ლენტეხის, ონისა და ცაგერის მუნიციპალიტეტების რწმუნებულის–გუბერნატორის მოადგილემ გიორგი გონაძემ შშმ პირთა უფლებების დაცვის მიზნით ადგილობრივ დონეზე მიმდინარე და დაგეგმილ პროექტებზე ისაუბრეს.
სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებმა ნინო ვალიკოვმა და ნათია ბერაძემ შეხვედრის მონაწილეებს გააცნეს ინფორმაცია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების შესახებ გაეროს კონვენციის იმპლემენტაციის პროცესზე, საზოგადოებაში ამ პირთა სრული ინკლუზიის უზრუნველყოფის მიზნით სახელმწიფოს მიერ ნაკისრ ვალდებულებებზე, ადგილობრივ დონეზე შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საკითხებზე მომუშავე საბჭოების ფუნქციონირებაზე. ყურადღება გაამახვილეს მისაწვდომობის სტანდარტების უზრუნველყოფასთან დაკავშირებულ საკითხებზე. ასევე, მუნიციპალიტეტის უფლებამოსილებებსა და ვალდებულებებზე სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების სფეროში.
დისკუსიის ფარგლებში შეხვედრის მონაწილეებმა ისაუბრეს ადგილობრივ დონეზე შშმ პირთა უფლებების რეალიზების პროცესში არსებულ მთავარ გამოწვევებზე, მათ შორის დასაქმების, სოციალური უფლებისა და საზოგადოებრივი ცხოვრების ყველა სფეროში მათი ჩართვის უფლების რეალიზებაზე.
შეხვედრა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის „მთავრობის შესაძლებლობების გაძლიერება გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციის იმპლემენტაციისთვის“ მხარდაჭერით გაიმართა.

Informational Meeting in Ambrolauri Municipality
On 6 June 2019, the Public Defender’s Office, together with the United Nations Development Programme (UNDP), held an informational meeting with representatives of local self-government bodies, local councils working on issues of persons with disabilities and civil society in the Ambrolauri municipality.
Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze talked about the importance of raising awareness of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities and the mandate and activities of the Public Defender of Georgia in this direction. Louisa Vinton, Resident Representative of UNDP in Georgia, also delivered a speech at the meeting.
Zviad Mkheidze, Mayor of the Ambrolauri Municipality, Aslan Saganelidze, Chairperson of the Ambrolauri Municipal Council, and Giorgi Gonadze, Deputy Governor of Ambrolauri, Lentekhi, Oni and Tsageri Municipalities, talked about the local ongoing and planned projects for the protection of persons with disabilities.
Employees of the Public Defender's Office, Nino Valikova and Natia Beradze, talked about the implementation of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities, the obligations undertaken by the state for full inclusion of these persons in the society and the operation of local councils working on the rights of persons with disabilities. They focused on issues relating to ensuring the accessibility standards, as well as the municipality's rights and responsibilities in the field of preschool education.
Participants of the meeting also discussed the main challenges relating to the realization of the rights of persons with disabilities at the local level, including the realization of their right to work, involvement in all areas of social life and social rights.
The meeting was supported by the UNDP project "Strengthening the Government Capacities for the Implementation of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities".