სახალხო დამცველის აპარატისა და სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს შორის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
2020 წლის 21-22 თებერვალს გაიმართა სამუშაო შეხვედრა სახალხო დამცველის აპარატისა და სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს შორის, რომელსაც უძღვებოდნენ საქართველოს სახელმწიფო ინსპექტორი ლონდა თოლორაია და სახალხო დამცველის მოადგილე გიორგი ბურჯანაძე.
შეხვედრა ევროპის საბჭოს პროექტის - „არასრულწლოვან და ზრდასრულ თავისუფლებააღკვეთილ პირთა მხარდაჭერის“ - დახმარებით გაიმართა.
შეხვედრის ფარგლებში განხილულ იქნა სახალხო დამცველის აპარატის მონიტორინგის შედეგები, სპეციალური ანგარიშები და ინდივიდუალური საჩივრებიდან გამოკვეთილი ტენდენციები, რომლებიც შეეხება სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის საგამოძიებო მანდატისთვის რელევანტურ საკითხებს.
შეხვედრის ფარგლებში სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის საგამოძიებო ფუნქციის პირველი რამდენიმე თვის მუშაობის შედეგები შეჯამდა. წარმოდგენილ იქნა ინფორმაცია არსებული გამოწვევებისა და მიღწეული შედეგების შესახებ.
შეხვედრის დროს ხაზი გაესვა მსგავსი ტიპის შეხვედრების გამართვის მნიშვნელობას სამომავლოდ, რათა ორ უწყებას შორის კოორდინაციის ხარისხი გაიზარდოს ადამიანის უფლებების გამოწვევებზე უკეთ საპასუხოდ.

On February 21-22, 2020, a working meeting was held between the Public Defender's Office and the State Inspector’s Office, which was led by State Inspector Londa Toloraia and Deputy Public Defender Giorgi Burjanadze.
The meeting was supported by the Council of Europe's project “Juvenile and Adult Detainees Support”.
Public Defender's monitoring results, special reports and trends identified on the basis of individual complaints, which are also related to the investigative mandate of the State Inspector’s Office, were discussed at the meeting.
Results of the first few months of performance of the investigative function of the State Inspector’s Office were also summarized at the meeting. Information was presented about challenges and the results achieved.
Participants of the meeting highlighted the importance of holding such meetings in the future for increasing the degree of coordination between the two agencies for better responding to human rights challenges.