საქართველოს სახალხო დამცველმა ბავშვზე ალტერნატიული ზრუნვის სახელმწიფო სისტემა შეაფასა
2019 წლის 14 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ „ბავშვზე ზრუნვის სისტემის მონიტორინგის - ალტერნატიული ზრუნვის ეფექტიანობის“ შესახებ სპეციალური ანგარიში წარმოადგინა. ანგარიში სახალხო დამცველის აპარატმა გაეროს ბავშვთა ფონდის და ევროკავშირის მხარდაჭერით მოამზადა.
ბავშვზე ალტერნატიული ზრუნვის სისტემის მონიტორინგის მიზნით, სახალხო დამცველის აპარატმა 43 მცირე საოჯახო ტიპის სახლი, 128 მინდობისა და 68 რეინტეგრაციის სერვისში ჩართული ოჯახი, 7 რელიგიური სკოლა-პანსიონი შეაფასა. ასევე, არასრულწლოვანთა საჭიროებებისა და უფლებრივი მდგომარეობის კუთხით საჭიროებების შესასწავლად განხორციელდა ვიზიტები სსიპ სოციალური მომსახურების სააგენტოს 64 ტერიტორიულ ერთეულში.
„გადაუჭრელ პრობლემად რჩება ძალადობის მსხვერპლი ბავშვების იდენტიფიცირება, რთული ქცევისა და კრიზისული მდგომარეობის მართვა, ბავშვზე ძალადობის ფაქტების პრევენცია, მათზე დროული რეაგირება და ფსიქო-სოციალური დახმარება. სახელმწიფოს არ გააჩნია სისტემური ხედვა ბავშვთა სიღარიბის დაძლევის და ოჯახების სოციალური ფუნქციის ამაღლების მიმართულებით. არსებული პროგრამები ვერ პასუხობს ამ მიმართულებით არსებულ საჭიროებებს, რაც შესაბამისად უარყოფითად აისახება ბავშვთა უფლებრივ მდგომარეობაზე. პრობლემად რჩება ბავშვზე ზრუნვის სფეროში არსებული ხარვეზები, შესაბამისი სპეციალისტების, ფსიქოლოგების და სოციალური მუშაკების რაოდენობრივი სიმცირე და მათი ეფექტიანი ჩართულობის პრობლემები“- განაცხადა სახალხო დამცველმა ღონისძიების გახნისას.
გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელმა საქართველოში ღასან ხალილმა აღნიშნა, რომ გაეროს ბავშვთა ფონდი წლებია აქტიურად თანამშრომლობს სახალხო დამცველის ოფისთან და მხარს უჭერს მას ბავშვთა უფლებების დამოუკიდებელ მონიტორინგში. „სახალხო დამცველის დღეს გამოქვეყნებულ ანაგრიშში ასახულია ის გამოწვევები, რომელთა წინაშეც მშობელთა მზრუნველობას მოკლებულ ბავშვები დგანან. ბოლო წლებში მნიშვნელოვანი რეფორმები განხორციელდა, როგორებიცაა უკიდურეს სიღარიბეში მცხოვრები ბავშვებისათვის სპეციალური ფულადი დახმარების შემოღება, საკანონმდებლო ინიციატივები სოციალური სამუშაოს გაუმჯობესების, ბავშვთა ძალადობისაგან დაცვის და მინდობით აღზრდის შესახებ. თუმცა კვლავ პრობლემაა ოჯახის მხარდამჭერი მომსახურებების სიმწირე, სოციალური სამუშაოს ხარისხი, ძალადობის მსხვერპლი ბავშვებისათვის ფსიქო-სოციალური რეაბილიტაციის ნაკლებობა და სახელმწიფო ზრუნვიდან გასული ბავშვების დახმარება. გაეროს ბავშვთა ფონდი განაგრძობს მთავრობასა და სახალხო დამცველის ოფისთან თანამშრომლობას ბავშვთა უფლებების დაცვის მიზნით,“ - განაცხადა იუნისეფის წარმომადგენელმა.
სპეციალური ანგარიში სახალხო დამცველის აპარატის ბავშვის უფლებათა დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა მაია გედევანიშვილმა და დეპარტამენტის თანამშრომლებმა მარიამ ბოჭორიშვილმა და თამთა ბაბუნაშვილმა წარმოადგინეს.
მონიტორინგმა სახელმწიფო ზრუნვაში მყოფ ბავშვთა უფლებების დაცვის თვალსაზრისით არაერთი გამოწვევა გამოავლინა. წლების განმავლობაში რჩება პრობლემები ბავშვის მიმართ ძალადობის, განათლების უფლების განხორციელების, არასრულწლოვანთა სათანადო ფსიქოლოგიური/სარეაბილიტაციო სერვისებით უზრუნველყოფის, დამოუკიდებელი ცხოვრებისთვის მომზადების, ზრუნვის პროცესში ჩართულ პირთა კვალიფიკაციისა და როგორც ადამიანური, ისე ფინანსური რესურსის ნაკლებობის მიმართულებით.
გარდა ამისა, გამოვლინდა, რომ არ არის უზრუნველყოფილი არასრულწლოვნების ბიოლოგიური ოჯახებიდან ბავშვთა სიღარიბის საფუძვლით განცალკევების პრევენცია, რადგან სოციალური დაცვის სისტემა უკიდურეს სიღარიბეში მცხოვრებ ბავშვიან ოჯახებს ეფექტიან, შედეგზე ორიენტირებულ, ბავშვზე ზრუნვისა და სოციალურ პროგრამებს ვერ სთავაზობს.
სახალხო დამცველის შეფასებით, სახელმწიფო ზრუნვაში მყოფი არასრულწლოვნები აუცილებლად უნდა სარგებლობდნენ დაცვის მაღალი სტანდარტით, რადგან სახელმწიფო ზრუნვის სისტემაში ყოფნის მრავალწლიანი გამოცდილება, მომსახურების ფორმების ხშირი ცვლა, ფსიქიკური ჯანმრთელობისა და ქცევითი პრობლემები, ძალადობის გამოცდილება, ბიოლოგიური ოჯახისგან განცალკევება არასრულწლოვანთათვის სტრესულ ფაქტორებს წარმოადგენს და ბავშვისადმი განსაკუთრებული მოპყრობის, მათი მაღალი ხარისხის სერვისებით უზრუნველყოფის აუცილებლობას წარმოშობს.
შეხვედრაზე სახალხო დამცველმა წარმოადგინა რეკომენდაციები, რომელთა შესრულება მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს ბავშვზე ზრუნვის სახელმწიფო სისტემაში არსებულ მდგომარეობას.

On 14 May 2019, Public Defender Nino Lomjaria presented the Special Report on Monitoring the Child Care System – Effectiveness of Alternate Care. The report was prepared by the Public Defender's Office with the support of the European Union and UNICEF.
For the purpose of monitoring the alternative care system for children, the Public Defender's Office evaluated 43 small group houses, 128 foster families, 68 families involved in reintegration services and 7 religious boarding schools. In addition, visits were made to 64 territorial units of LEPL Social Service Agency for the purpose of studying the child’s needs.
"Identification of child victims of violence, management of complex behavior and crisis situations, prevention of and timely response to the cases of child abuse, and psycho-social assistance remain problematic. The state does not have a systemic vision to tackle poverty and raise the social function of families. The available programmes cannot meet the needs in this direction, which negatively affects the rights of children. Shortcomings in the field of child care, the lack of specialists, psychologists and social workers and the problem of their effective engagement remain problematic," - the Public Defender stated at the event.
UNICEF Representative in Georgia Ghassan Khalilnoted that UNICEF has been actively cooperating with the Public Defender's Office and supporting the independent monitoring of child's rights for years. "The report published by the Public Defender today reflects the challenges faced by orphans. Significant reforms have been implemented in recent years, such as introduction of a special monetary assistance for children living in extreme poverty, legislative initiatives on improving social work, protection of children from abuse and foster care. However, the lack of family support services, quality of social work, lack of psycho-social rehabilitation for victims of violence and support to children after leaving state care remain problematic. UNICEF continues to cooperate with the Government and the Public Defender's Office for the protection of child's rights," said the UNICEF Representative.
The special report was presented by Maia Gedevanishvili, Head of the Department of Child’s Rights of the Public Defender's Office, and employees of the Department, Mariam Bochorishvili and Tamta Babunashvili.
Monitoring showed a number of challenges relating to the protection of the rights of children in state care. Problems remain unsolved over the years in the direction of child abuse, realization of the right to education, provision of adequate psychological/rehabilitation services for children, preparation of children for independent living and lack of human and financial resources.
In addition, problems have been revealed in terms of prevention of removal of children from their biological families on the ground of poverty, since the social security system does not offer effective, result-oriented, child care and social programmes for families living in extreme poverty.
According to the Public Defender, children in state care should enjoy a high standard of protection, since involvement in care system for many years, frequent change of services, mental health and behavioral problems, cases of violence and seperation from biological families represent special stress factors for children and leads to the necessity of their special treatment and provision of quality services.
The Public Defender also presented recommendations at the meeting, which can significantly improve the situation in the state child care system.